Служба у справах дітей інформує

КОРИСНО ЗНАТИ: ПРАВИЛА ВИЇЗДУ ДІТЕЙ ЗА КОРДОН

Літо – сезон відпусток. Дорослі, маючи намір відпочити і оздоровитися, часто організовують сімейне дозвілля за межами держави свого проживання.  Тому питання порядку перетину кордону дітьми на сьогодні вкрай актуальне.

Пропонуємо ознайомитися з нормами чинного законодавства, що визначають даний порядок.

Згідно зі ст. 313 Цивільного кодексу України фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені батьками (усиновлювачами), крім випадків, передбачених законом.

Певні особливості передбачені для випадків, коли дитина перетинає кордон у супроводі ОДНОГО ІЗ БАТЬКІВ чи уповноваженої ним особи.

Так, у відповідності до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57, виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених за нотаріально посвідченою згодою одним з батьків, за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків.

Якщо нотаріальну згоду від другого із батьків отримати неможливо, особа, яка має намір виїхати з дитиною за кордон, повинна звернутися до суду із позовом про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого із батьків.

Проте є випадки, коли ЗГОДА ДРУГОГО З БАТЬКІВ на виїзд дитини НЕ ПОТРІБНА.

Це, зокрема,у разі:

  • якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який відсутній у пункті пропуску;

–    якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;

– у разі пред’явлення на пункті перепуску державного кордону одного з таких документів або їх нотаріально засвідчених копій:

свідоцтва про смерть другого з батьків;

рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків, визнання його безвісно відсутнім або недієздатним;

рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав невнесення відомостей про батька (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);

довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виданої органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.

Окрім того, додаткові підстави для виїзду за кордон дитини до 16 років БЕЗ ЗГОДИ ДРУГОГО З БАТЬКІВ визначені ст. 157 Сімейного кодексу України.

            Так, один із батьків дитини самостійно вирішує питання щодо її тимчасового виїзду за межі України (на строк до 1 місяця), якщо:

  • рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини разом з ним;
  • щодо нього не застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з нею;
  • строк поїздки не перевищує одного місяця;
  • мета поїздки: лікування, навчання, участь дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, оздоровлення та відпочинок дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей тощо;
  • інформування іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки (якщо відомо місце його проживання), шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, із зазначенням мети виїзду, держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

            При необхідності тимчасового виїзду дитини на строк до 1 місяця та більше з метою, що зазначалася вище, той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, самостійно вирішує дане питання, якщо:

1) наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтверджена довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів (видається органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем);

2) наявна заборгованість зі сплати аліментів, підтверджена довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу.

Таким чином, однією із підстав для виїзду дитини до 16 років за кордон за відсутності нотаріально оформленої згоди другого з батьків є наявність рішення суду про визначення або рішення органу опіки та піклування  про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України.

Для отримання відповідного рішення органу опіки та піклування Перегінської селищної ради заявнику необхідно звернутися із заявою до служби у справах дітей Перегінської селищної ради.

                          Готуйтеся до закордонної відпустки з дітьми правильно, щоби відсутність хоча б одного передбаченого порядком документа не зіпсувала плани на яскравий та хороший відпочинок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *