Департаменту фітосанітарної безпеки та контролю в рослинництві інформує

Щодо фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур і плодових насаджень у господарствах Івано-Франківської області станом на 25.05.2025 року.

Звітний період на території області характеризувався складними кліматичними умовами. Спостерігалася хмарна дощова погода, місцями значний та сильний дощ, часом грози, місцями град, пориви вітру місцями досягали 15-18 м/с, на високогір’ї спостерігався сніг, дощ з мокрим снігом, часом значний та сильний, висота снігового покриву коливалася від 3 до 20 см.

Тривалість сонячного сяйва за декаду становила 24-55 годин, що на 14-32 годин менше багаторічних даних.

Температура Середня за декаду температура повітря становила 7,2-9,1° тепла та була на (5-6)º нижчою від норми. У високогір’ї Карпат середня декадна температура повітря становила 0,9° тепла, що на 7º нижче від норми. 

Максимальна температура повітря підвищувалась до 14-18º тепла. На поверхні ґрунту максимум становив 28-32° тепла.    

Мінімальна температура повітря на переважній території області знижувалася до 0-1º морозу, у передгір’ї – до 2°тепла; на поверхні ґрунту мінімум коливався від 2º морозу до 1º тепла.

Опади За декаду випало 21-58 мм опадів, що становить 78-141% від норми, у високогір’ї Карпат – 145мм – 264% від норми.

Станом на 20.05.2025р. сума ефективних температур повітря вище +5° по області становила 295 – 346˚С і була на 37-51 градуси більшою середньо багаторічних даних, вище +10 ˚С становила 79-99 ˚С і була на 3-9 градуси більшою середньо багаторічних даних.

Вплив погодних умов на стан росту та розвитку сільськогосподарських культур.

Протягом 1-2 днів на початку декади відмічались заморозки,у повітрі їх інтенсивність склала 0-1° морозу (окрім передгір’я), на поверхні ґрунту та на висоті 2 см від поверхні ґрунту – 0-2° морозу. Тривала, дуже холодна погода, уповільнила розвиток озимих та теплолюбних культур. Град, що спостерігався 12 травня в деяких районах області, завдав шкоди с.-г. культурам.

Враховуючи пониженний температурний режим, локальне випадання сильних дощів з градом і поривчастим вітром, осередково відмічаємо загибель с/г культур. Масштаби загибелі уточнюються.

Фенологія культур

Озимий ріпак – формування насіння​

Озимі зернові – прапор. листок

Озимий ячмінь – цвітіння 

Ярі зернові – вихід в трубку

Кукурудза – 3-5-й листок

Соняшник – сходи, 2 пара листків  

Буряк – 1-пара листків

Соя – посів, сходи, 2-4 листка

Горох – утв. бокових пагонів       

Багаторічні трави – початок цвітіння

Картопля- сходи, утворення бічних пагонів   

Плодові – опадання зайвої зав’язі 

Шкідники і хвороби зернових, зернобобових культур та багаторічних трав

Озимі зернові (пшениця) знаходяться у фазі початок виходу прапорцевого листка – прапорцевий листок, озимий ячмінь – цвітіння. Висота рослин 25 – 32 см. Стан посівів добрий.

Із шкідників в посівах озимих та ярих зернових, і надалі відмічаємо живлення – цикад, злакових мух, попелиць та їх шкідливості. Личинки хлібної жужелиці на заляльковуванні. Продовжується заселення посівів озимих п’явицею.

Відмічаємо масовий вихід та шкідливість імаго коваликів, клопів (переважає елія гостроголова та ягідний клоп, поодиноко спостерігається шкідлива черепашка), особливо в посівах озимого ячменю, на м2 нараховується 0,2 екземпляри.

У посівах кукурудзи розвиваються злакові блішки та ґрунтові шкідники, які пошкодили 2% рослин. Кліматичні умови стримували їх активність та шкідливість. 

При сприятливих погодних умовах, існує загроза значного збільшення, особливо в ОСГ, шкідливості блішок – у посівах кукурудзи, бульбочкових довгоносиків – сходам сої, а також може збільшитись пошкодження листкової поверхні озимих колосових п’явицею, якою в чисельності 0,3 (0,5) екз. м2, заселено 30 відсотків обстежених площ.

В посівах ярих колосових шкодить злакова муха та попелиця. В крайових полосах – п’явиця.

На 15 (50) відсотках обстежених площ озимої пшениці спостерігається розвиток септоріозу, борошнистої роси, на 5 відсотках відмічаємо буру листкову іржу. Спостерігаємо розвиток рінхоспоріозу на посівах озимого ячменю, гельмінтоспоріозу у посівах ярого ячменю .

В посівах багаторічних трав, продовжується розвиток і шкідливість бульбочкових довгоносиків, клопів сліпняків та попелиці. Рослини уражені бурою плямистістю.

У посівах гороху триває заселення та розвиток бульбочкових довгоносиків, попелиць. Ними пошкоджено 2 (5) відсоткарослин культури.

Технічні культури

Озимий ріпак

В посіви озимого ріпаку відмічаємо шкідливість квіткоїда,стеблового прихованохоботника. В крайових полосах, ріпаків пізнього часу посіву та цвітіння, поодиноке заселення – бронзівкою. Продовжується літ і яйцекладка насіннєвого прихованохоботника, галиці капустяної та заселення рослинозимого ріпаку капустяною попелицею.

Літає Білан ріпаковий та капустяний. Відбувається яйцекладка. Рослини ураженні пероноспорозом.

Цукрові та кормові буряки.

В сонячні дні продовжувалось пошкодження сходів буряків – блішками, попелицями та багатоїдними шкідниками. Відмічаємо літ та яйцекладку бурякової мухи. 

На присадибних ділянках відмічаємо ураження рослин кормового буряка коренеїдом. Уражено 2 (5) відсотків рослин.

Картопля та овочеві  культури.

Картопля. Продовжується вихід колорадського жука на сходиранньої картоплі, поодиноке заселення середніх та пізніх сортів. Відмічається  спарювання та яйцекладка шкідника. Фітофаг заселив 1 (4) % рослин за чисельності 1 (2) імаго на кущ. Сходи картоплі є дуже нерівномірні, вихід шкідника повільний, тому шкідливість шкідника передбачається довготривалою.  

Повсюдно, ранню капусту та інші хрестоцвіті культури,масово заселяють та пошкоджують хрестоцвітні блішки, відбувається літ та яйцекладка капустяної молі та мухи, розвиваються личинки цибулевої мухи. 

Місцями у присадибному секторі відмічається пошкодження 2 відсотків висадженої розсади овочевих культур слимакамита медведкою (капустянкою). 

Плодові насадження

Скрізь плодовим насадженням завдають шкоди сисніфітофаги (кліщі, попелиці, медяниці), які на 5 (20) відсоткахдерев за чисельності 1 (5) личинок на лист пошкодили 3 (5) відсотків листків. Гусениці розанної, інших видів листокруток повсюди заселили 4 (30) відсотків дерев і пошкодили 2 (6) відсотків листкових розеток. 

Повсюдно продовжується розвиток борошнистої роси на 3 (30) відсотках дерев, хворобою уражено 2(5) відсотків молодих пагонів. На персику розвивається кучерявість листків, 6 % дерев, 30 відсотків листків. Ураження моніліозом, 8 відсотків дерев, 2 пагонів, клястопоріозом 3 відсотка дерев, 4(6) відсотка листків кісточкових .

Плоди аґрусу уразились американською борошнистою росою. 

Багатоїдні шкідники 

Грунтові шкідники

Повсюди ґрунтові шкідники (дротяники, несправжні дротяники, личинки хрущів) переміщуються у верхні шари ґрунту. Шкідливість у ОСГ, сходам кукурудзи. 

Крім того, в ОСГ, шкодить капустянка. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *