Небезпечний карантинний шкідник – розповсюдження на території виробництва, в парках та лісах

Вузькозлатка ясенева смарагдова Agrilus planipennis, також в деяких наукових джерелах ясенева смарагдова златка є небезпечним карантинним шкідником який завдає величезної шкоди ясеневим насадженням і природним ясеневим лісам.

На даний час шкідник відсутній на території області, але в цілому є висока вірогідність розповсюдження златки в регіонах природного поширення ясену, а також в місцевостях, де його використовують в якості озеленення в міських парках і скверах.

Щороку державними фітосанітарними інспекторами Івано-Франківської області проводяться обстеження лісонасаджень, лісосмуг та парків на виявлення цього шкідника. Так, за попередній рік проведено обстеження на загальній площі 532 га., з них частково обстеження проводились за допомогою феромонних пасток на площі 50 га. За результатами проведених обстежень шкідника не виявлено.

У випадку виявлення Agrilus planipennis та запровадження карантинного режиму, особам забороняється:

– переміщення необробленої деревини ясеня (в тому числі дров і тріски), виробів, зроблених з необробленої деревини ясеня, і садивного матеріалу ясеня із зараженої зони в іншу частину регульованої зони та за межі регульованої зони;

– вирощування садивного матеріалу ясеня та інших рослин-господарів в місці виробництва, якщо це місце не перевірено на відсутність А. planipennis.

Коротко про шкідника.

Опис комахи. Довжина тіла дорослих жуків варіює від 7,5 до 15,0 мм, дорослої личинки – 26-32мм. Жук смарагдово-зелений із золотистим, бронзуватим або фіолетовим блиском. Жуки живляться листям у кронах дерев.

Поширення. Велику роль у поширенні шкідника відіграють організації, що займаються озелененням і лісовідновленням, особливо лісорозсадники. Іншим імовірним шляхом інвазії є завезення комах з дерев’яною тарою безпосередньо із регіону їх природного поширення, насамперед з Китаю.

Шкідливість. Зазвичай жуки нападають на відкрито стоячі дерева, особливо на узліссях, але рідше можуть заселяти і дерева у глибині лісу. Заселені дерева зазвичай мають розріджену крону, листя передчасно жовтіє і опадає, уздовж стовбура і головних гілок розвиваються вторинні пагони. На 3-й рік зараження багато гілок відмирає, стовбур тріскається, стають помітні численні льотні отвори. Для виявлення ходів необхідно видалити кору з живих дерев.

Тож закликаємо громадян та суб’єктів господарювання не бути байдужими та терміново повідомляти Головне управління Держпродспоживслужби в області про виявлені ознаки ураження ясеневою смарагдовою златкою продукції з деревини ясеня або ознаки розповсюдження шкідника на території виробництва, в парках та лісах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *