Держпродспоживслужба інформує

В сусідній Чернівецькій області зафіксовано випадок африканської чуми свиней
Відповідно до інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області, в господарстві СТзОВ «Котелеве» с. Котелеве Новоселицького району Чернівецької області зареєстровано випадок африканської чуми свиней при дослідженні патологічного матеріалу від загиблих свійських свиней (Звіт про результати дослідження Івано-Франківської Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби від 13.04.2021 № 000843 п.м./21).
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС проведено засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, рішенням якої затверджено план з ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичного осередку, зони захисту та нагляду.
В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення розповсюдження збудника АЧС.
Сьогодні в СТзОВ «Котелеве» утримується близько 22 тис. голів свиней, які будуть вилучені та знищені.
Суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність із розведення, утримання та обігу свиней рекомендуємо не здійснювати господарські зв’язки із зазначеною територією.
Довідково:
Щоб уникнути виникнення і розповсюдження африканської чуми свиней необхідно дотримуватися таких заходів:
проводити щоденний огляд свиней з метою своєчасного виявлення можливого захворювання тварин;
не згодовувати свиням харчові відходи і відходи, отримані після забою свиней, виробляти утилізацію відходів у встановлених місцях;
не купувати корми і кормові добавки невідомого походження у невстановлених торгових місцях (обов’язкові наявність документів, що підтверджують походження та безпеку кормів, наявність дозволу на торгівлю і т.д.);
не купувати живих свиней, м’ясо та м’ясопродукти у невстановлених торгових точках, без ветеринарних супровідних документів;
не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без проварювання;
допускати ветеринарних лікарів на територію приватних господарств для огляду свиней та проведення заходів;
негайно повідомляти про всі випадки захворювання та загибель свиней фахівцям ветеринарної служби або органам місцевого самоврядування;
не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам;
не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;
постійно вести боротьбу з гризунами;
не завозити свиней з інших регіонів без узгодження з Держпродспоживслужбою району;
обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар;
утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами;
при виявленні трупів диких кабанів або свійських свиней негайно сповістити територіальні органи Держпродспоживслужби, або ветеринарну службу.
ПАМ’ЯТАЙТЕ:
Виконання цих рекомендацій спрямоване на попередження поширення АЧС на територію ваших господарств та запобігання економічних збитків.

Спеціалісти Держпродспоживслужби обговорили комплекс питань з представниками Печеніжинської територіальної громади
13 квітня 2021 року спеціалісти Коломийського управління та управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області провели нараду з представниками Печеніжинської територіальної громади, старостами сіл, керівниками сільськогосподарських підприємств, які обробляють землю на території даної громади, та пасічниками.
На нараді були розглянуті наступні питання:
безпечне застосування засобів захисту рослин;
співпраця керівників сільськогосподарських підприємств з органами місцевого самоврядування;
дотримання чинного законодавства в сфері насінництва;
реєстрація операторів ринку харчових продуктів;
весняна ревізія пасік та обробки бджолородин.

На Прикарпатті триває проведення обов’язкових профілактичних заходів щодо інфекційних хвороб тварин
Спеціалісти державних установ ветеринарної медицини Івано-Франківщини з метою забезпечення благополуччя території області щодо інфекційних хвороб тварин, їх ранньої діагностики і профілактики, а також створення ефективного контролю за станом здоров’я тварин, проводять комплекс обов’язкових протиепізоотичних заходів
Зокрема, здійснюється:
відбір крові для лабораторної діагностики лейкозу, бруцельозу, лептоспірозу, грипу птиці,
діагностика туберкульозу,
профілактика сибірки, сказу, хвороби Ньюкасла птиці, класичної чуми свиней,
ідентифікація тварин, в тому числі приплоду, з обов’язковим кріпленням бирок єдиного зразка.
Крім того, власникам тварин надаються роз’яснення щодо умов утримання та годівлі тварин, недопущення виникнення інфекційних хвороб, зокрема таких, як африканська чума свиней, сказ, грип птиці, хвороба Ньюкасла, заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби та інших.
Закликаємо до співпраці керівників органів місцевого самоврядування для забезпечення обстеження поголів’я тварин при здійсненні лабораторно-діагностичних та лікувально-профілактичних заходів в особистих селянських господарствах населення.
Адже вирощування здорових тварин – це запорука здоров’я людини та здоров’я суспільства в цілому!

Держпродспоживслужба Івано-Франківщини сприяла поверненню споживачам 730,6 тис. грн. за послуги централізованого водопостачання
На виконання плану роботи на 2021 рік Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області було проведено планову перевірку комунального підприємства, що надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території області.
В ході перевірки було встановлено, що підприємством розраховані тарифи на комунальні послуги з порушеннями вимог Порядку формування тарифів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги».
За результатами перевірки Головне управління приписом про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін зобов’язало комунальне підприємство повернути споживачам послуг централізованого водопостачання та водовідведення необґрунтовано нараховану суму за 2020 рік шляхом здійснення перерахунків плати за комунальні послуги на суму 730,6 тис. грн. та здійснити розрахунки тарифів на послуги у відповідності до вимог діючих нормативних актів.
За порушення державної дисципліни цін на керівника підприємства було складено протокол про адміністративне правопорушення відповідно до статті 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Станом на 01.04.2021 р. комунальне підприємство повідомило Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про повернення споживачам зайво нарахованої плати за комунальні послуги в сумі 730 615 грн., оплачено адміністративну санкцію в повному обсязі та здійснюється розрахунок тарифів на послуги для подальшого подання до органу місцевого самоврядування для встановлення у відповідності до вимог нормативних актів.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії коронавірусу
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 29 березня до 04 квітня 2021 року здійснили 1996 моніторингових відвідувань, виявлено 119 порушень (6%), складено 88 протоколів, винесено 52 приписи, направлено 19 листів в органи місцевого самоврядування, 8 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області.
Всього працювало 20 робочих груп.
Перевірки проводилися за участю представників 20 територіальних громад.
Зокрема перевірено:
заклади громадського харчування – 429: 3 порушення (0,7%), 3 протоколи, 1 припис, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування, 1 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 842: 94 порушення (11%), 71 протокол, 41 припис та пропозицію, 12 листів направлено в органи місцевого самоврядування, 5 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 511: 8 порушень (2%), 6 протоколів, 23 приписи, 4 листи направлено в органи місцевого самоврядування, 1 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
агропродовольчі ринки – 40 перевірок: 6 порушень (15%), 6 протоколів, 1 припис, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування, 1 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
дитячі дошкільні заклади – 10: 2 порушення (20%), 2 приписи;
заклади загальної середньої освіти – 6: порушень не виявлено;
інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 158: 6 порушень (4%), 2 протоколи, 5 приписів, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування.

Які шкідники та хвороби завдаватимуть шкоди сільськогосподарським культурам в квітні – прогноз спеціалістів Держпродспоживслужби
Івано-Франківщини

Квітень це один з найбільш відповідальних місяців року. Це місяць сівби і вегетації більшості сільськогосподарських культур. Середньомісячна температура коливається в межах – плюс 5-10ºС. Водночас, невід’ємним супутником цього місяця є приморозки, як на поверхні грунту, так і в повітрі.
Холодна, сніжна та дощова погода березня створювала незадовільні умови для вегетації сільськогосподарських культур, сприяла утворенню затоплених місць та перезволоженню ґрунту. Потепління на початку квітня сприятиме швидкому виходу фітофагів з місць зимівлі. Їх масова поява після зимової діапаузи і заселення агроценозів проходитимуть впродовж квітня.
Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини подає детальний прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин у господарствах області на квітень.
Шкідники і хвороби зернових культур
Після відновлення вегетації більшість посівів озимих зернових знаходяться у доброму фізіологічному стані у фазі розвитку – кущення. Формування урожаю озимих зернових, великою мірою буде залежати від гідротермічних умов квітня та забезпечення їх елементами живлення.
В посівах озимих зернових осередково, харчуватимуться личинки хлібної жужелиці та гусениці озимої совки. Вища шкідливість яких спостерігатиметься у посівах, які розміщенні по стерньових попередниках. В разі потепління у першій половині квітня ймовірне їх масове живлення. Ознакою наявності личинок жужелиці є жовте листя, яке лежить на землі. Саме по цьому можна розпізнати помітне пошкодження рослин. За наявності 3-4 личинок на кв. м під час весняного кущіння посіви осередково або всуціль обприскують інсектицидами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
За середньодобової температури 6-8ºС повсюдно відроджуватимуться з яєць злакові попелиці. Відбуватиметься вихід із місць зимівлі хлібна блішка, яка останніми роками наносить значні пошкодження посівам озимих зернових пізніх строків посіву, ярим зерновим та кукурудзі, відбуватиметься літ жуків п´явиці, цикадок. В другій половині квітня, за умов підвищеної вологості та середньодобової температури 10-12ºС відбуватиметься виліт шведської мухи та проходитиме її яйцекладка. Літ шведських мух очікується слабким, а відповідно невисокою буде і чисельність личинок. Мухи весняного покоління відкладатимуть яйця переважно на сходи ярих: пшениці, зокрема м’яких сортів, а також ячменю. Цикадки та попелиці можуть переносити вірусні хвороби.
За появи сходів ярих зернових, шкідники мігруватимуть до них. Проти вищезазначених шкідників за ЕПШ хлібної блішки – 30-50 екз. на кв.м, шведської мухи – 40-50 екз. на 100 помахів сачком, п’явиці – 10-30 жуків на кв.м посіви обробляють в крайових смугах або всуціль полів дозволеними до використання інсектицидами.
У разі встановлення протягом 3-4 діб середньодобової температури повітря +16+17ºС і вище із місць зимівлі у посіви зернових культур перелітатимуть хлібні клопи. Пошкодження перезимувалими клопами пшениці ранньою весною викликає різке відставання рослин в рості і розвитку, вони передчасно жовтіють. (Центральний лист вище уколу серпоподібно згинається або згортається у вигляді спіралі). Шкодочинність клопів різко підвищується за сухої погоди. Потреба в захисті посівів від клопів виникатиме осередково за перевищення порогу шкодочинності (2-4 і більше дорослих клопів на кв.м).
Нестабільний температурний режим у зимовий період сприяв проявленню і розвитку хвороб у посівах озимих культур (септоріоз, борошниста роса, коренева гельмінтоспоріозна гниль та інші хвороби). Активне зараження рослин відбуватиметься з підвищенням температурного режиму, струмуватимуть розвиток захворювань тривала відсутність опадів та низькі температури.
За умов ураження септоріозом листя, за інтенсивності ураження 3-5%, борошнистою росою, бурою іржею, гельмінтоспоріозними плямистостями, ринхоспоріозом – 1% приймають рішення щодо оздоровлення рослин фунгіцидами. Для забезпечення високого рівня захисту рекомендовано передбачити не менш ніж 2 обробки – перша у період кущіння-початку трубкування, другу – наприкінці періоду виходу в трубку-поява прапорцевого листка.
Для підвищення стійкості рослин до стресових умов, у період весняного кущіння посіви озимої пшениці можна обприскувати рідкими комплексними добривами з вмістом мікроелементів та регуляторів росту.
Проти бур’янів у фазу весняного кущіння озимої пшениці використовують рекомендовані «Преліком…» гербіциди, надаючи перевагу препаратам широкого спектру дії, які можна застосовувати до фази утворення прапорцевого листка. Боротьбу з бур’янами в посівах зернових за необхідності, доцільно поєднувати із захистом рослин проти хвороб і шкідників.
Кукурудза
Посівам кукурудзи на початкових етапах вегетації загрожують ґрунтові шкідники – дротяники, личинки хрущів. Для зниження їх шкодочинності важливим є правильний підбір попередників (висока чисельність ґрунтових шкідників спостерігається на посівах після багаторічних трав, на повторних посівах кукурудзи). На таких площах доцільним є проведення передпосівних ґрунтових розкопок і при виявленні високої чисельності дротяників (3-5екз./кв.м) та личинок хрущів, насіння необхідно обробляти інсектицидними протруювачами. Повторних посівів кукурудзи необхідно уникати для недопущення пошкодження рослин личинками західного кукурудзяного жука.
За умов прохолодної вологої погоди під час проростання, можливе зниження схожості та загибелі проростків від пліснявіння. Ослаблені погодними стресами рослини уражуються кореневими гнилями, найчастіше фузаріозною. Обмежує розвиток хвороб ретельна підготовка насіннєвого матеріалу із обов’язковим протруєнням одним із дозволених фунгіцидних протруювачів.
Технічні культури
Озимий ріпак. За відновлення весняної вегетації рослин озимого ріпаку основну небезпеку для нього становлять прихованохоботники великий ріпаковий і хрестоцвітий, які починають пробуджуватись за середньодобової температури повітря 7-8°С. Надалі посіви заселятимуться весняною капустяною мухою та капустяною попелицею. Тому, по мірі заселення посівів шкідниками і досягнення ними ЕПШ при обліку за допомогою жовтих чашок-пасток – попадання 10 жуків хрестоцвітого прихованохоботника впродовж 3-х днів на одну пастку,
10 жуків великого ріпакового довгоносика впродовж 3-х днів на одну пастку або 2-4 жуки на 25 рослинах,
20 жуків капустяного стеблового прихованохоботника впродовж 3-х днів або 4 жуки на 25 рослинах
хрестоцвітими блішками – 3-5 жуків на кв. м,
капустяною попелицею – 5-6 особин на рослину – необхідно провести крайові або суцільні обробітки одним із рекомендованих інсектицидів дозволеними до використання в Україні. Обробки слід проводити при встановленні оптимального температурного режиму для застосування препаратів.
Проти фомозу, пероноспорозу, інших хвороб (за появи ознак захворювання) рослини ріпаків оздоровлюють дозволеними фунгіцидами.
Заздалегідь, перед початком хімобробок слід повідомити власників вуликів про необхідність прийняття заходів по охороні бджіл!
Буряк. Бурякові довгоносики, бурякові блішки, щитоноски повсюдно будуть шкідливими за появи сходів буряків. Посівні площі культури повинні бути під постійним фітосанітарним контролем.
У фази сходи – 2-3 пари справжніх листків за перевищення ЕПШ у посівах звичайного бурякового довгоносика – 0,2-0,3, блішок – 3-7, мідляка – 0,3-0,5, щитоносок 0,7-1,2 екз. на кв. м сходи буряків захищають дозволеними інсектицидами. На первинних рослинах-господарях (калина, жасмин) продовжиться відродження та розвиток листкової попелиці.
Надмірне зволоження ґрунту або його сухість, висівання неякісно обробленого фунгіцидами насіння та наявність у ґрунті патогенних організмів сприятимуть розвитку коренеїду. Для покращення стійкості рослин щодо ураження коренеїдом доцільно провести рекомендовані прийоми післясходового обробітку.
Рослинам соняшнику від фази сходів до II пари справжніх листків будуть завдавати помірної шкоди довгоносики, личинки травневих хрущів, піщаний мідляк, дротяники та несправжні дротяники.
Доцільним заходом при боротьбі з шкідливими організмами на ранніх етапах розвитку культури є проведення протруєння насіння, зокрема дозволеними згідно «Переліку…» інсектицидними протруювачами.
Від посіву до змикання рядків для знищення грунтової кірки, бур’янів, шкідників та покращення фізіологічного стану рослин доцільним є суцільне боронування посівів на 3-4 день після сівби; боронування за появи 2-3 пар листків впоперек або по діагоналі поля. За ЕПШ довгоносиків, піщаного мідляка, совок понад 2 екз./м² та інших шкідників посіви обприскують фосфорорганічними, піретроїдними препаратами або їх сумішшю.
Картопля та овочеві культури
Перед посадкою картоплі необхідно провести перебирання, сортування картоплі з вибраковуванням уражених і пошкоджених бульб для недопущення ураження молодих рослин хворобами, якими уражений посадковий матеріал. Висаджені бульби, а пізніше молоді рослини можуть пошкоджувати ґрунтові шкідники, тому при виявлені їх високої чисельності необхідним є проведення протруєння насіннєвого матеріалу дозволеними протруювачами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Посіви цибулі в квітні заселятимуть та пошкоджуватимуть цибулева муха та прихованохоботники. За наявності ЕПШ 3-4 яєць цибулевої мухи на 10% заселених рослин, прихованохоботника – 5-10 личинок на рослину або 2-4 жуків/м2 та інших шкідників, посіви (крім цибулі на перо) обприскують дозволеними інсектицидами.
Шкідники і хвороби плодових культур
У квітні в садах області відбуватиметься відродження та активізація шкідників плодових культур. У період набубнявіння бруньок за середньодобової температури повітря понад +6-100С розпочнеться вихід із зимівлі садових довгоносиків ( яблуневого квіткоїда, сірого брунькового, букарки, казарки), а за 10-140С очікується масове розселення жуків.
У осередках поширення – занедбаних насадженнях у присадибному секторі за денних температур понад 12˚С активізуються гусениці білана жилкуватого та золотогуза, які пошкоджуватимуть молоді листочки, з-під щитків виходитимуть гусениці яблуневої молі. Гусениці несправжнього шовкопряда відроджуватимуться після розпускання бруньок за середньодобової температури повітря понад 60С, а кільчастого через 3-7 днів після переходу середньодобової температури 110С повсюдно, у незахищених приватних і лісопаркових насадженнях.
Прогрівання ґрунту до 120С на глибині 10см сприятиме заляльковуванню яблуневого пильщика, виліт якого розпочнеться у фазі відокремлення бутонів. Заляльковування грушевого пильщика розпочнеться, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до 70С, що зазвичай співпадає з початком набубнявіння бруньок груші. Літ метеликів мінуючої молі слід очікувати перед цвітінням яблуні за середньодобової температури 110С. Гусениці яблуневої плодожерки почнуть заляльковуватися за стійких температур понад 100С, а літ метеликів почнеться за суми ефективних температур 90-1100С повсюди.
За температури повітря 100С відкладатиме яйця грушева листоблішка, а за 7-80С відроджуватимуться личинки яблуневої листоблішки. В період набубнявіння і розпускання бруньок скрізь із зимуючих яєць виплоджуватимуться личинки яблуневої попелиці. Розвиток личинок каліфорнійської щитівки розпочнеться в період набубнявіння квіткових бруньок на яблуні за середньодобової температури повітря 7-80С. Відродження личинок червоного і бурого плодових кліщів відбуватиметься під час відокремлення бутонів за переходу середньодобової температури через 7-80С. Самки звичайного плодового кліща за температури повітря 12-130С заселятимуть бутони і листки дерев.
Для розвитку клястероспоріозу під дією атмосферних опадів достатніми будуть відносно низькі (4-50С) температури повітря, оптимум 19-260С. Ймовірному масовому поширенню кучерявості листків персика сприятиме прохолодна дощова погода (температура 100С), наявність туманів і рос. Моніліоз (моніліальний опік) кісточкових та зерняткових швидко розвиватимуться за високої вологості (понад 70%) і помірної температури повітря 12-160С. За умови чергування зволоження й підсихання листків за температури понад 70С (оптимальна 18-200С) слід очікувати значний розвиток парші яблуні і груші. За температури повітря 18-250С і значного насичення повітря вологою ймовірний масовий розвиток борошнистої роси в молодих і плодоносних, неосвітлених, слабо провітрюваних садах і розсадниках.
Під час висування та відокремлення бутонів черешні, вишні, сливи (перед цвітінням) проводять комплексний обробіток фунгіцидами та інсектицидами, відразу після закінчення цвітіння обприскування повторюють, чергуючи дозволеними препаратами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Увага! Обробки треба проводити в тиху, безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. Не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це органи місцевого самоврядування та пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.
При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.

Завершився термін дії постанови уряду про обмеження ціни на газ
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу, що 31 березня завершився термін дії постанови від 18 січня 2021 року, якою уряд запровадив граничну ціну на газ для населення в 6,99 грн. за кубометр (із 1 лютого по 31 березня 2021 року).
Уже з першого квітня постачальники блакитного палива мають змогу встановлювати ринкову вартість ресурсу, не обмежуючись 6,99 грн. за куб м.
Газопостачальні компанії почали публікувати свої тарифи на квітень – проте чимало компаній залишили ціну на тому ж рівні. Водночас, 5 компаній оприлюднили ціни вище за березневий тариф.
Зокрема, найнижчі ціни у квітні будуть у “Нафтогазі” – 6,86 грн/кубометр, стільки ж проситиме компанія “Галнафтогаз”. Два постачальники встановили тариф на рівні 6,75 грн/кубометр, одна – 6,88 грн/кубометр.
Чимало постачальників, зокрема регіональні газзбути, озвучили ціну в 6,99 грн за кубометр.
З 1 травня українцям збираються запропонувати річний газовий продукт – фіксовану для споживачів ціну на рік. За задумом ініціаторів (НКРЕКП), “газовий продукт” дозволить споживачам купувати газ протягом року за фіксованою ціною, що має убезпечити їх від коливань цін.
При цьому, усі постачальники природного газу, які матимуть намір здійснювати постачання природного газу побутовим споживачам, будуть зобов’язані у термін до 25 квітня довести до відома побутовим споживачам ціну на природний газ, яка буде діяти протягом року, та опублікувати її на своїх вебсайтах”, – йдеться у проекті постанови НКРЕКП.
Постачальник не матиме права протягом періоду дії базової річної пропозиції (з 1 травня по 30 квітня наступного року) міняти ціну природного газу.
Згідно з документом, термін дії базової річної пропозиції не залежить від початку поставок побутовому споживачеві, але триватиме до 30 квітня наступного року.
У випадку прийняття, постанова набере чинності з 1 травня 2021 року, але не раніше дня, наступного за днем його оприлюднення на офіційному сайті НКРЕКП.
Трейдерів зобов’яжуть до 25 квітня кожного року оприлюднювати на своїх сайтах ціни. Термін дії річного пакета не залежить від початку поставок. Навіть якщо споживач перейшов на нього в серпні чи жовтні, тариф все одно діятиме до 30 квітня ресурсу, що постачатиметься в рамках річного тарифу.
Трейдер не зможе змінювати ціну в рамках річного пакета протягом періоду його дії. Вартість газу встановлюється на рік.

Як діяти пасічнику та аграрію з метою захисту бджіл
Важливим та ефективним методом боротьби зі шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур є протруєння насіння, який дозволяє захистити рослини на ранніх стадіях розвитку від шкідників і хвороб.
Перед початком посіву доцільно провести визначення його посівних якостей, а також перевірити наявність у ньому патогену. Таке дослідження можна провести в ДУ «Івано-Франківська обласна фітосанітарна лабораторія». За результатами фітопатологічного аналізу насіння можна підібрати оптимальний протруйник з цільовим направленням проти виявленого патогену.
На схожість насіння та розвиток рослини впливає багато факторів, в т.ч. й кліматичні умови, які не бувають однаковими.
До прикладу, характерними особливостями весняної посівної кампанії 2020 року була відсутність опадів та сильний вітер, що призводило до виникнення пилових буревіїв. Водночас, в окремих населених пунктах спостерігалися явища загибелі медоносних бджіл, які почали вилітати у пошуках корму – саме тоді почали активно квітнути мати-мачуха та кульбаба. Деякі науковці пов’язали між собою посуху та сильний вітер, коли, за їх думкою, пилова буря підіймала у повітря токсичні речовини з протруєного насіння і бджола. потрапляючи під цю хмару пилу, могла або отруїтися, або перенести отруєний пил на крильцях і лапках у вулик, однак таке твердження ще потребує додаткового дослідження.
Не виключено, що отруєння бджіл могли спричинити й інші причини:
порушення регламентів застосування ґрунтових гербіцидів, неякісні засоби захисту рослин або інші фактори, тим паче, що такого явища як загибель бджіл на час посіву не спостерігалось ні у попередні роки, ні на час посіву озимих зернових культур у 2020 році;
неповідомлення або несвоєчасне повідомлення власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування;
надання неповної інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження;
недостатнє забезпечення пасік відповідним обладнанням для ізоляції вильоту бджіл з вулика або несвоєчасне вивезення бджолиних сімей у безпечне місце;
неповідомлення власниками пасік місцевих державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування про місце перебування пасіки під час кочівлі.
Щоб попередити отруєння бджіл в 2021 році, управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Івано-Франківській області закликає аграріїв до беззаперечного дотримання регламентів застосування засобів захисту рослин, а саме:
використовувати засоби захисту рослин у відповідності до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», дотримуючись відповідних норм та рекомендацій із застосування (п. 6.1.1 ДCанПіН 8.8.1.2.001-98); (1)
завчасно попереджувати населення про застосування пестицидів. у т.ч. ґрунтових гербіцидів (абз. 2 статті 37 Закону України «Про бджільництво», п. 4 розділу III Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин ); (2), (4)
застосовувати засоби захисту рослин у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години (п. 7.1.3. Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, п. 9 розділу III Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин); (3), (4)
дотримуватись санітарних зон при застосуванні пестицидів (п 6.3.4. та 6.10.3. ДCанПіН 8.8.1.2.001-98); (1)
дотримуватись правил поводження з протруєним насінням відповідно до Санітарних правил (п 6.7. ДCанПіН 8.8.1.2.001-98); (1)
виставляти попереджувальні написи на оброблених пестицидами площах (п 6.1.7. ДCанПіН 8.8.1.2.001-98). (1)
Також пасічники повинні зважати на початок сезону інтенсивного застосування пестицидів і агрохімікатів на сільськогосподарських угіддях, зокрема:
на період обробки угідь пестицидами бджоляру необхідно вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні пестициду (п. 7.1.5. Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, пункт 11,12 4 розділу III Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин ); (3), (4)
розміщувати пасіки на земельних ділянках інших власників або користувачів лише за їх згодою (абз. 2 статті 15 Закону України «Про бджільництво» (2)), рекомендуємо повідомляти аграрників у радіусі до 10 км від нового місця розташування пасіки про її нове місцезнаходження.
Найголовніший і найефективніший інструмент – заздалегідь проводити обговорення проблем щодо попередження отруєння бджіл між усіма сторонами: членами місцевої громади, пасічниками, одноосібними господарями (які використовують пестициди на свої присадибних ділянках, паях) та сільськогосподарськими підприємствами. Лише спільними зусиллями можна уникнути конфліктів та інших негативних явищ.

На Прикарпатті проведено онлайн-навчання для фітосанітарних інспекторів та фахівців ДУ «Івано-Франківська фітосанітарна лабораторія»
Захід проведено 31 березня 2021 року з метою забезпечення виконання наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 22.02.2021 р. № 343 «Про затвердження Методів інспектування, огляду, у тому числі відбору зразків, та проведення фітосанітарної експертизи (аналізів)», який набув чинності 26.03.2021 року.
В форматі Skype-конференції у навчанні взяли участь 46 слухачів.
В ході навчання були висвітлені основні питання:
методи інспектування та зазначення відповідної інформації у фітосанітарних документах;
формування об’єднаної та виділення середніх проб в залежності від видів об’єктів регулювання;
методи огляду, у тому числі відбору зразків, їх види, параметри та загальні вимоги щодо застосування;
відбір виїмок від об’єктів регулювання та їх розмір в залежності від способу їх транспортування і зберігання;
методи проведення фітосанітарної експертизи і механізми їх застосування.
Додатково учасники навчання обговорили норми наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 08.02.2021 р. № 223 щодо порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії коронавірусу
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 22 до 28 березня 2021 року здійснили 2128 моніторингових відвідувань, виявлено 108 порушень (5%), складено 74 протоколи, винесено 37 приписів, направлено 22 листи в органи місцевого самоврядування, 22 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області.
Всього працювало 20 робочих груп.
Перевірки проводилися за участю представників 20 територіальних громад.
Зокрема перевірено:
заклади громадського харчування – 561: 1 порушення (0,1%), 1 протокол, 1 припис, направлено 1 лист в органи місцевого самоврядування, 1 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 823: 88 порушень (11%), 62 протоколи, 29 приписів та пропозицій, 16 листів направлено в органи місцевого самоврядування, 15 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 492: 10 порушень (2%), 5 протоколів, 3 приписи, 2 листи направлено в органи місцевого самоврядування, 3 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
агропродовольчі ринки – 67 перевірок: 6 порушень (9%), 5 протоколів, 2 приписи, направлено 2 листи в органи місцевого самоврядування, 2 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
дитячі дошкільні заклади – 5: порушень не виявлено;
заклади загальної середньої освіти – 1: порушень не виявлено;
інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 179: 3 порушення (2%), 1 протокол, 2 приписи, направлено 1 лист в органи місцевого самоврядування, 1 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області.


Департамент агропромислового розвитку, Держпродспоживслужба Прикарпаття та представники громад обговорили основні питання агарного сектору
25 березня 2021 року відбулася онлайн-конференція не тему: «Інформаційна сесія підрозділу ОДА з державної підтримки сільського господарства: урядові та обласні програми на 2021 рік», що була організована Івано-Франківським регіональним офісом Програми «U-LEAD з Європою».
У заході взяли участь представники громад Івано-Франківської області, Департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Головного управління Держпродспоживслужби Прикарпаття.
Під час конференції обговорювались такі питання:
реалізація програм державної та обласної фінансової підтримки аграрного сектору Прикарпаття в 2020 році;
державна та обласна підтримка агропромислового комплексу на 2021 рік, використання ефективних фінансових інструментів стимулювання аграрного сектору на Прикарпатті;
алгоритм взаємодії Івано-Франківського департаменту агропромислового розвитку та Головного управління Держпродспоживслужби в області з громадами, в контексті реформи місцевого самоврядування;
реалізація змін у законодавстві у сфері бджільництва (Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 року № 338, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за № 280/35902), а саме:
• порядок реєстрації пасіки (Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 року № 338, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за № 282/35904);
• застосування інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин (Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 року № 338, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за № 283/35905), тому числі щодо створення постійно діючої комісії в органах місцевого самоврядування по установленню факту отруєння бджіл засобами захисту рослин;
• порядок видачі ветеринарно-санітарного паспорта на пасіки (Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 року № 338, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за № 281/35903).
З-поміж іншого було обговорено питання щодо організації проведення протиепізоотичних заходів на території громад.


Повідомлення системи RASFF:  в насінні  індійського лущеного кунжуту виявлено оксид етилену
 
  До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло інформаційне повідомлення швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 17.03.2021 р. № 2021.1363-fup 2 стосовно виявлення  несанкціонованої речовини оксид етилену (>5 mg/kg – ppm) у насінні  лущеного кунжуту (партія srss/g-237/20-21, строк придатності до  30/06/2021), що експортувалось з Індії (експортер: SRSS Agro Pvt. Ltd,  Dehli) до Румунії, де використовувалось при виготовленні хлібобулочних виробів (імпортер: Net Distribution S.R.L., Pantelimon, Ilfov; виробник: SC La  Lorrain SRL, Campia-Turzii; зберігання: SC Macromex SRL, Campia-Turzii) та  надіслано до України (отримувач: ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна», пр. Петра Григоренка, 43, м. Київ, 02140; місце відвантаження продукції:  с. Квітневе, Броварський р-н., Київська обл. та вул. Київська, 3К а, с. Колонщина, Макарівський р-н., Київська обл.).
Держпродспоживслужба Прикарпаття попереджає операторів ринку, які використовують у виробництві та/або здійснюють обіг вищезазначеної продукції, про необхідність вилучити її з виробництва та/або обігу, адже встановлено, що вона може спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». 
Шановні споживачі! У разі виявлення  даного харчового продукту  в обігу, просимо негайно повідомити  Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392 або звертайтесь до  районних, міський управлінь, відділів Головного управління.

Моніторинг місць торгівлі нафтопродуктами на Прикарпатті
Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області у межах своїх повноважень здійснює контроль за виконанням учасниками ринку нафтопродуктів Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами.
На виконання доручення Прем’єр-міністра України та пункту 2 Протоколу засідання регіональної групи по боротьбі із нелегальним обігом і роздрібною торгівлею пальним від 05.03.2021 року № 11/0/7-21, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини протягом березня 2021 року провели моніторингові обстеження можливих місць торгівлі нафтопродуктами з ознаками порушень чинного законодавства.
Так, було проведено 14 моніторингових відвідувань – 8 місць торгівлі нафтопродуктами із ознаками порушень чинного законодавства, що зазначені на інтернет ресурсі «Карта нелегальних АЗС» (дані об’єкти обстежуються першочергово) та 6 ймовірних місць із нелегальним обігом і роздрібною торгівлею пальним.
В ході проведення заходів найчастіше фіксуються такі порушення:
невидача розрахункових документів;
відсутність терміналів для можливості здійснення безготівкових розрахунків;
відсутність документів, що засвідчують якість та безпеку нафтопродуктів;
відсутність засобів вимірювальної техніки;
використання засобів вимірювальної техніки без державного тавра повірки.
АЗС, на яких виявлено порушення, будуть внесені Головним управління Держпродспоживслужби в області до щорічного комплексного плану перевірок на 2022 рік.

Івано-Франківщина продовжує жити за правилами «червоної» зони
Епідемічна ситуація щодо розповсюдження короновірусної інфекції COVID-19 на Прикарпатті станом на 19 березня залишається складною, навіть зважаючи на деяке зменшення кількості виявлених хворих та госпіталізованих у COVID-лікарні.
Протягом останньої доби зареєстровано 506 нових випадків коронавірусної хвороби, одужали 245 осіб. Зафіксовано 21 летальний випадок. За весь час пандемії в області лабораторно підтверджено 75 199 випадків захворювання.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області наголошує, що відповідно до рішення Державної комісія з питань ТЕБ та НС і постанови КМУ від 09.12.2020 р. № 1236 (зі змінами) на всій території області продовжують діяти обмеження червоного рівня епідемічної небезпеки.
Працівники Головного управління Держпродспоживслужби в області спільно з представниками органів Національної поліції продовжують щоденний моніторинг дотримання суб’єктами господарювання карантинних обмежень та норм. Перевірки триватимуть без вихідних протягом всього періоду карантину.
Звертаємо увагу, що у всіх районах та всіх населених пунктах Івано-Франківщини продовжують діяти заборони:
 перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;
 приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос і закладів громадського харчування в аеропортах;
 приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності;
 робота закладів громадського харчування та місць для харчування в готелях з 11-ї години до 6-ї години наступної доби, крім надання послуг з харчування в готельному номері за замовленням клієнтів;
 діяльність непродовольчих ринків;
 діяльність суб’єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких:
не нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між клієнтами не менш як 1,5 метра;
не забезпечено працівників засобами індивідуального захисту, зокрема захисними масками або респіраторами, та не здійснюється належний контроль за їх використанням;
обслуговуються покупці без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема захисних масок або респіраторів, які закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, за винятком обслуговування за межами будівлі суб’єкта господарювання (через вікна видачі, тераси тощо);
не забезпечується централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни);
 проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля, у тому числі проведення святкових заходів, банкетів, майстер-класів, публічних подій тощо.
Нагадуємо суб’єктам господарювання та жителям області про необхідність суворого дотримання встановлених протиепідемічних правил та норм.
Носіть маски у громадських місцях, мийте з милом та дезінфікуйте руки, дотримуйтесь соціальної дистанції та уникайте масових скупчень – це допоможе знизити ризики для вашого здоров’я та здоров’я ваших близьких.

Держпродспоживслужба Прикарпаття передала корисні подарунки до Надвірнянського будинку дитини та Івано-Франківського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей
Згідно чинного законодавства, управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області здійснює систематичний відбір зразків нехарчової продукції для проведення експертизи.
Використані зразки продукції уціняються і продаються через прилюдні торги (аукціони). Якщо таку продукцію ніхто не купив через аукціон, Головне правління може подати на розгляд спеціальної комісії (з вирішення питань щодо реалізації та знищення використаних під час проведення експертизи зразків нехарчової продукції) пропозицію щодо безоплатної передачі використаних зразків закладам охорони здоров’я, освіти, соціального забезпечення та соціального захисту.
Так, минулого тижня після попередніх перемовин з представниками Служби у справах дітей Івано-Франківської ОДА, згадана комісія вирішила передати на безоплатній основі окремі товари (що не були продані під час останнього аукціону) до Надвірнянського будинку дитини та Івано-Франківського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей, що розташований у м. Тлумач.
Тож перші отримали світлодіодний прожектор, планшет, роутер WI-FI, парову праску, машинку для стрижки та прожектор, а другі – автоматичний стабілізатор, електричний чайник, пральну машину, пилосмок, мобільний зарядний пристрій, світильники (садово-парковий, бра та стельовий), осушувач повітря та іграшку-трек.
Держпродспоживслужба Івано-Франківщини уже не вперше використовує законодавчі підстави для благодійності. Така практика буде застосовуватись і надалі.

Держпродспоживслужба Івано-Франківщини проведе навчання з питань організації шкільного харчування у всіх територіальних громадах області
З 01 січня 2021 року в Україні введено в дію новий «Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти».
Тож, з метою роз’яснення нових вимог до організації харчування дітей в освітніх закладах, надання практичної та методичної допомоги, Головним управлінням Держпродспоживслужби Прикарпаття організовано проведення семінарів-навчань в територіальних громадах області.
Проведення заходів було розпочато ще в січні, триватимуть вони до кінця березня 2021 року. Враховуючи складну санітарно-епідемічну ситуацію в області, в даний час навчання переведено в дистанційний онлайн-формат.
На сьогодні спеціалісти Держпродспоживслужби охопили навчанням 44 територіальні громади області.
Дані заходи в кінцевому рахунку спрямовані на забезпечення учнів повноцінним, безпечним та збалансованим харчуванням, профілактику виникнення харчових отруєнь в закладах загальної середньої освіти, а також пропагування принципів здорового харчування.

До уваги споживачів та операторів ринку: в турецьких грейпфрутах виявили небезпечну речовину
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує про отримання інформаційного повідомлення через систему швидкого оповіщення по харчових продуктах та кормах (RASFF) від 15 березня 2021 року № 2020.0993-fup8 стосовно виявлення несанкціонованої речовини хлорпірифос-метил (0.039-mg/ kg- ppm) у грейпфрутах, що експортувались з Туреччини (експортер: Menaus Mersin Zirai Urn.Isl. Ihr. San. Ve Tic A.S., Mersin) до Нідерландів (постачальник: Staay Food Group, Papendrecht), звідки відправлялись до України (отримувач: ТОВ «ТС Плюс», вул. Краснова, 27, м. Київ, 031115).
Держпродспоживслужба в Івано-Франківській області попереджає операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції про необхідність вилучити її з обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Шановні споживачі! У разі виявлення в обігу цієї продукції, повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392 або звертайтесь до територіальних управлінь.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини з питань протидії коронавірусу
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 09 до 14 березня 2021 року здійснили 2147 моніторингових відвідувань; виявлено 102 порушення (5%), складено 63 протоколи, винесено 52 приписи, направлено 15 листів в органи місцевого самоврядування, 9 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області.
Всього працювало 23 робочі групи.
Перевірки проводилися за участю представників 17 територіальних громад.
Зокрема перевірено:
заклади громадського харчування – 780: 4 порушень (2%), 14 протоколів, 1 припис, направлено 1 лист в органи місцевого самоврядування, 1 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 595: 58 порушень (10%), 38 протоколів, 28 приписів, 12 листів направлено в органи місцевого самоврядування, 7 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 537: 22 порушення (4%), 7 протоколів, 17 приписів, 2 листи направлено в органи місцевого самоврядування, 1 – в Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
агропродовольчі ринки – 50 перевірок: 4 порушення (8%), 3 протоколи, 1 припис;
інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 185: 4 порушення (2%), 1 протокол, 5 приписів.


Рік пандемії COVID-19: результати роботи Держпродспоживслужби Прикарпаття щодо протидії поширенню коронавірусу
12 березня 2020 року Україна почала жити у новій реальності. 11 березня 2020 року ВООЗ оголосила у світі пандемію через нову інфекційну хворобу COVID-19, а уряд України ухвалив рішення про запровадження в державі карантинних заходів.
Попередньо карантин мав тривати з 12 березня до 3 квітня 2020 року, однак його продовжили до 24 квітня… Триває він дотепер.
До пандемії коронавірусу не була готова жодна медична система і жоден уряд світу. Протягом року кордони, магазини, ресторани, церкви, торговельно-розважальні центри, країни вчилися ефективно на неї реагувати, запроваджуючи обмеження, закриваючи школи та дитячі садки, а також спонукаючи людей дотримуватися карантинних вимог.
Уже рік українці живуть за новими правилами: звичною буденність стали захисні маски, антисептики, дотримання соціальної дистанції, дистанційне навчання та робочі онлайн-конференції.
Проте вірус не відступає – щоденно кількість хворих тримається високих показників.
Виконуючи доручення Президента та Прем’єр-Міністра України, Кабміну, РНБО, облдержадміністрації, Державної та Регіональної комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області з перших днів карантину переформатувало свою діяльність, спрямувавши максимальні ресурси на запобігання розповсюдженню нової респіраторної хвороби COVID-19.
Протягом 2020-2021 років робота Головного управління організована за такими напрямками:
методична робота (створення алгоритмів роботи суб’єктів господарювання, органів влади та місцевого самоврядування, шляхи їх виконання);
інформаційне забезпечення (публікація різного роду статей на офіційному веб-сайті, сторінці у ФБ, Телеграм-каналі; доведення інформацій до органів влади та місцевого самоврядування, надання інтерв’ю та коментарів для ЗМІ);
проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю), моніторингових відвідувань (створення робочих груп за участю представників Головного управління, Національної поліції, органів місцевого самоврядування);
проведення навчань, лекцій, бесід тощо.
Із детальною аналітичною довідкою про результати роботи Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області щодо запобігання захворюваності на респіраторну хворобу COVID-19 можна ознайомитись за посиланням.

УВАГА: на Прикарпатті продовжують діяти заборони червоного рівня епідемічної небезпеки
Станом на 12 березня епідемічна ситуація щодо розповсюдження респіраторного захворювання COVID-19 в Івано-Франківській області залишається надзвичайно напруженою. Протягом попередньої доби зареєстровано 695 нових випадків коронавірусної хвороби, 432 особи одужали. Також зафіксовано 20 летальних випадків.
За весь час пандемії в області захворіли 71651 особа, серед яких 2482 дитини та 2796 медичних працівників, одужали – 52360 осіб, летальних випадків – 1343.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області та органи Національної поліції працюють в посиленому режимі. Щоденний моніторинг дотримання суб’єктами господарювання карантинних обмежень та інформаційно-роз’яснювальна робота триватимуть щоденно до закінчення карантину.
Вкотре наголошуємо: на всій території області продовжують діяти обмеження червоного рівня епідемічної небезпеки (згідно рішення Державної комісія з питань ТЕБ та НС та постанови КМУ від 09.12.2020 р. № 1236, зі змінами).
Закликаємо краян та суб’єктів господарювання до суворого дотримання встановлених протиепідемічних правил та норм. Носіть маски у громадських місцях, мийте з милом та дезінфікуйте руки, дотримуйтесь соціальної дистанції та уникайте масових скупчень.
Не ризикуйте своїм здоров’ям, чи здоров’ям ваших близьких.
Нагадуємо, що у всіх районах та всіх населених пунктах Івано-Франківської області надалі заборонено:
перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;
приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос і закладів громадського харчування в аеропортах;
приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності;
робота закладів громадського харчування та місць для харчування в готелях з 11-ї години до 6-ї години наступної доби, крім надання послуг з харчування в готельному номері за замовленням клієнтів;
діяльність непродовольчих ринків;
діяльність суб’єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких:
не нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між клієнтами не менш як 1,5 метра;
не забезпечено працівників засобами індивідуального захисту, зокрема захисними масками або респіраторами, та не здійснюється належний контроль за їх використанням;
обслуговуються покупці без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема захисних масок або респіраторів, які закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, за винятком обслуговування за межами будівлі суб’єкта господарювання (через вікна видачі, тераси тощо);
не забезпечується централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни);
проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля, у тому числі проведення святкових заходів, банкетів, майстер-класів, публічних подій тощо.

Ранньовесняний захист плодових насаджень: поради спеціалістів Держпродспоживслужби
Рання весна – один із найвідповідальніших та напружених періодів у догляді за деревами, коли обов’язково потрібно починати роботи із захисту плодових насаджень від хвороб та шкідників.
Період небезпечних морозів уже минув, але кісточкові дерева нерідко втрачають плодові бруньки здебільшого в березні, коли після частих відлиг бруньки пробуджуються, вступають у ріст, а потім настає різке зниження температури повітря, яке призводить до їх загибелі.
Перед розпусканням бруньок у саду слід провести комплекс робіт, які допоможуть зменшити чисельність шкідників та інфекційний запас збудників хвороб у період вегетації.
Більша частина шкідливих організмів, завдаючи шкоди плодовим та ягідним культурам, пристосувалася перезимовувати на поверхні грунту – всередині або зверху опалого листя і рослинних решток, у верхньому шарі грунту. Деякі види шкідників та збудників хвороб зимують під старою відсталою корою або в тріщинах на дереві.
У вологу погоду біля дерева простилають плівку чи тканину і зчищають із штамбів і скелетних гілок дерев стару кору, під якою діапаузують гусениці підкорової листовійки, сливової, та яблуневої плодожерок, глодова міль, звичайний і павутинний кліщі, яблуневий квіткоїд тощо. Виконувати цю операцію потрібно негострою скребачкою, щоб не поранити здорової тканини дерева, інакше через ранки можуть проникнути хвороботворні мікроорганізми, що пошкоджують деревину. Зчищені рештки старої кори виносять за межі саду і спалюють або закопують у грунт на глибину 40 см.
Очищені штамби та розгалуження скелетних гілок вдруге (після осіннього вапнування) білять 20% розчином вапна та 3% розчином мідного купоросу (2 кг + 300 г/10 л води) з додаванням 2 кг глини.
Із дерев знімають і закопують у землю чорні муміфіковані плоди, які є джерелом інфекції плодової гнилі та моніліального опіку . Останні 3-4 роки дерева вишні та абрикоса масово уражувалися моніліальним опіком під час цвітіння. Прохолодна та дощова погода сприяє розвитку хвороби.
Збудник борошнистої роси зберігається у вигляді міцелію на уражених пагонах у хворих бруньках, які різняться із здоровими сіруватим відтінком. Вирізання засохлих, уражених пагонів дасть змогу значно зменшити зимуючий запас інфекції та підвищити ефективність захисту рослин від борошнистої роси і моніліального опіку.
Для зниження щільності популяцій зимуючих стадій шкідників на зерняткових і кісточкових культурах проти щитівок, кліщів, листовійок, попелиць, медяниць, молей, несправжньощитівок – насадження обприскують препаратом 30В, 76% к.е. Норма витрати інсектициду в промислових садах – 60 л/га, в умовах приватного сектору – 0,6 л/20 л води. Препарат 30В застосовують на кущових ягідниках (агрус, різні види смородини, в аналогічних нормах витрати. Обробку проводять до розпускання бруньок за температури повітря не нижче +4°С. Інсектицид ефективний проти шкідників, що зимують у стадії яйця та гусениці. Механізм дії препарату 30В – асфіксія, яка настає внаслідок покриття особин тонкою маслянистою плівкою і порушення дихання через припинення доступу повітря.
Під час обробки плодових дерев і кущів бордоську рідину та препарат 30В не змішують.
Крім обробки дерев проти шкідників, потрібно провести обприскування проти моху, лишайників залізним чи мідним купоросом з розрахунку 300-400 г. на 10 л. води. Для підсилення дії препаратів рекомендується додавати в баковий розчин сечовину (карбомід) – 100г на 10 л. води. Це не тільки позакореневе підживлення, а й профілактичний захід, який спрямований на знищення збудників парші та борошнистої роси.
Для запобігання розвитку хвороб плодові дерева на початку появи зеленого конуса обприскують 3% бордоською рідиною (300 г мідного купоросу + 300-400 г свіжогашеного вапна/10 л води).
Мідний купорос розчиняють у теплій воді в емальованій або дерев’яній ємності.
Усі роботи з пестицидами проводяться в тиху безвітряну погоду з дотриманням загальноприйнятих державних санітарних правил та правил особистої гігієни.

Підготовка картоплі до посадки – один із елементів підвищення врожайності
Для одержання високих урожаїв картоплі велике значення має підготовка насіннєвого матеріалу. Насіннєві бульби мають бути здоровими, бо більшість хвороб передається від материнських бульб.
Підготовка насіннєвого матеріалу включає: сортування, калібрування, теплове обігрівання (пророщування), протруєння й обробку бульб стимулюючими речовинами.
Для садіння картоплі використовують бульби фракцій 30–60 мм у діаметрі і масою 60–80 грамів.
Різати насіннєві бульби не бажано, бо це призводить до значної захворюваності. Це виправдано лише за прискореного розмноження дефіцитного насіннєвого матеріалу. Бульби масою 80–100 г ріжуть навпіл з двома-трьома вічками. Щоб уникнути загнивання й захворювання бульб, їх ріжуть у день посадки або напередодні. Ножі обов’язково дезінфікують у 0,1% розчині перманганату калію або в 0,5% розчині саліцилової кислоти після розрізання кожної бульби.
Бульби картоплі пророщують в умовах природної вентиляції. Під час пророщування картоплі температура повітря має бути для ранніх сортів 8…12 °С, для середньостиглих і пізніх – 12…16°С, вологість повітря – 85–90%, за температури 10 °С картоплю треба пророщувати 20–30 днів, за 13°С – 15–22 дні, за 16 °С – 13–20 днів.
Для підтримки оптимальної вологості картоплю потрібно збризкати водою.
Рекомендується бульби зволожувати дощуванням розчином добрив: карбамід 30 г, суперфосфат і фосфат калію – по 20 г, мідний купорос – 5 г, вода – 10 л.
Проростати картопля повинна на світлі, не залежно від того, чи була вона озеленена з осені. У темряві бульби утворюють довгі та ламкі паростки, які при посадці будуть ушкоджені.
При високій температурі зберігання (+4°С) картопля може передчасно прорости ще в погребі, дати короткі, або навіть довгі (10-20 см) паростки. Короткі не засохлі паростки без виразок і рудих плям можна залишити. Всі довгі, засохлі й почорнілі паростки потрібно видалити. Причиною нитковидності можуть бути інфекційні хвороби (стовбур, жовта карликовість, судинні мікози та ін…).
Перед садінням або під час садіння картоплю протруюють. На поверхні бульб є патогени фітофторозу, ризоктоніозу, фомозу, сухої гнилі та інших хвороб. Тому фунгіциди, що наносять на поверхню бульб, є своєрідним захисним екраном проти шкодочинних організмів.
Для протруєння використовують препарати: АС Селектив, Селест Топ,Еместо Квантум , Престиж та інші. Дані препарати крім фунгіцидної мають інсектицидну дію і захищають від грунтоживучих шкідників. Обробляти бульби потрібно перед висаджуванням за 3-4 год. обприскувачем. Дану роботу та посадку картоплі потрібно проводити в гумових рукавицях. Препарати зберігають свою токсичність до середини цвітіння картоплі, а тому на ранні сорти картоплі (40-денні) та, якщо ви плануєте вживати молоду картоплю середніх та пізніх сортів, будь-які протруйники використовувати не можна.
Разом із протруюванням бульби бажано обробити стимулятором росту Ель-1 (10 мл/т); замочити їх на 15 хв у 0,5%-ному розчині Біоглобіну (в співвідношенні розчин/бульба 2:1) з мікроелементами: бромом, міддю, марганцем, залізом. На 1 т витрачають розчину в такій пропорції: 5–6 г мідного купоросу, 5–6 г марганцевокислого калію, 1,3–1,4 г борної кислоти.
Весняне протруювання знижує випадання рослин, збільшує в них кількість продуктивних пагонів, стимулює розвиток листкової поверхні, зменшує розвиток хвороб у період вегетації й забезпечує приріст урожаю на 50–70 ц з гектара.
Після всіх цих процедур та за умови прогрівання грунту на глибині 10 см до 8–10° С, можна приступати до висадки картоплі (приблизно цвітіння черешні). Надранні в не вигріту землю посадки приводять до масового пошкодження картоплі вірусними хворобами (кучерявість листків) і недобору урожаю.

Коли скасують «червону» зону?
З 26 лютого 2021 року на Прикарпатті, та з початку березня на території Чернівецької, Житомирської і Закарпатської областей запроваджено «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19. В Донецькій, Запорізькій, Київській, Вінницькій, Львівській, Миколаївській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій областях запроваджено «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області повідомляє, що «червоний» рівень епідемічної небезпеки встановлюється на території регіону в разі наявності протягом трьох днів підряд двох та більше таких ознак:
завантаженість ліжок, забезпечених подачею медичного кисню у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, – більш як 65 відсотків;
кількість тестувань методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення – менше ніж 300;
кількість госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення – більше ніж 60;
коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 (методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2) – більш як 20 відсотків;
рівень зростання загальної кількості госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх семи днів порівняно з попереднім аналогічним періодом – більш як 50 відсотків.
«Червоний» рівень епідемічної небезпеки встановлюється рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за ініціативою Міністра охорони здоров’я протягом 48 годин з моменту настання підстав, передбачених пунктом 3.3 цієї постанови, яке публікується безпосередньо на офіційному інформаційному порталі Кабінету Міністрів України (за посиланням http://covid19.gov.ua ).
Рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо запровадження «червоного» рівня епідемічної небезпеки набирає чинності не раніше ніж через два дні з дати його оприлюднення.
Рішення щодо скасування «червоного» рівня епідемічної небезпеки приймається Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у разі досягнення регіоном показників, які характеризують відсутність негативних ознак протягом не менше п’яти днів підряд.


ОГОЛОШЕННЯ !
15 березня 2021 року управлінням захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області буде проведено захід з нагоди відзначення Всесвітнього дня захисту прав споживачів на тему: «Захист прав споживачів, як складова частина забезпечення конституційних прав і свобод громадян».

Основні питання, що будуть розглянуті в рамках семінару:

 1. Заходи державного нагляду, як спосіб превентивного впливу на попередження (зменшення) випадків завданої шкоди споживачам від неякісних товарів та послуг.
 2. Реалізація заходів, спрямованих на підвищення правової обізнаності у сфері захисту прав споживачів.
 3. Пошук нових методів та механізмів позасудового вирішення споживчих спорів, способи їх діджиталізації.

Місце проведення:
Інтернет- платформа скайп.

Запрошуються: представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, начальники та відповідальні особи за роботу консультаційних центрів районних, міських управлінь, відділів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, представники громадських організацій, засобів масової інформації.

Про визначені кандидатури (прізвище, ім’я, по батькові, посада, номер телефону, логін скайп) необхідно повідомити до 12 березня 2021 року на електронну адресу: ifyzps@ukr.net.

Контактна особа: Грибик Олександр, моб. тел. 0502273661


Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 22 до 28 лютого 2021 року здійснили 3158 моніторингових відвідувань. Виявлено 199 порушень (6,3%), складено 137 протоколів, надано 99 приписів і пропозицій, направлено 11 листів в органи місцевого самоврядування, 8 – в Національну поліцію.
Всього працювало 24 робочі групи.
Перевірки проводилися за участю представників 17 територіальних громад.
Зокрема перевірено:

 • заклади громадського харчування – 1224: 30 порушень (2,4%), 22 протоколи, 14 приписів і пропозицій, 1 лист в органи місцевого самоврядування, 1 лист в Національну поліцію;
 • заклади дошкільної освіти – 4: 1 порушення, 1 припис;
 • заклади загальної середньої освіти – 2: порушень не було;
 • об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 985: 118 порушень (17%), 83 протоколи, 64 приписи та пропозиції, 9 листів в органи місцевого самоврядування, 2 – в Національну поліцію;
 • об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 845: 35 порушень (4,1%), 24 протоколи, 12 приписів та пропозицій, 1 лист в органи місцевого самоврядування, 2 – в Національну поліцію;
 • агропродовольчі ринки – 66 перевірок: 8 порушень (12,1%), 7 протоколів, 2 приписи;
 • інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 32: 4 порушення (4,4%), 4 протоколи, 4 приписи, 3 листи в Національну поліцію.


Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини
з питань протидії коронавірусу за 22-24 лютого 2021 року

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області посилює заходи з проведення моніторингових відвідувань суб’єктів господарювання щодо дотримання ними карантинних вимог.

Інформація за 22-24.02.2021 р.:

 • кількість груп, які працювали – 21;
 • задіяно спеціалістів – 38-45;
 • проведено моніторингових відвідувань (перевірок) – 1105,
  в тому числі:
 • заклади громадського харчування – 426;
 • об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 377;
 • об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 239;
 • агропродовольчі ринки – 12;
 • перукарні – 29;
 • спорткомплекси – 7;
 • інші об’єкти – 15.
  Виявлено порушень – 76.
  Складено протоколів – 46.
  Надано приписів – 57.
  Направлено повідомлень в органи місцевого самоврядування – 12.
  Направлено повідомлень в Національну поліцію – 11.

Проведено моніторингових відвідувань (перевірок) на території Поляницької територіальної громади – 167.

Розповсюджено інформаційних матеріалів – 2139.
Висвітлено роботу у ЗМІ, інтернет-виданнях – 10.


Прикарпаття – в «червоній» зоні епідемічної небезпеки

Враховуючи надзвичайно напружену епідемічну ситуацію щодо розповсюдження респіраторного захворювання COVID-19, Державна комісія з питань ТЕБ та НС прийняла рішення запровадити в Івано-Франківській області з 00 годин 00 хвилин 26 лютого 2021 року червоний рівень епідемічної небезпеки з тими обмеженнями, що передбачені постановою КМУ від 9 грудня 2020 року № 1236 (зі змінами).
Крім того, на Прикарпатті запроваджено додаткові карантинні обмеження та контрольні заходи, які визначила своїм рішенням Регіональна комісія з питань ТЕБ та НС від 23 лютого 2021 року.
Подаємо до уваги суб’єктів господарювання та жителів краю інформацію про заборони, що діють на території Івано-Франківської області з 25.02.2021 р.:

1) перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;
2) перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні;
3) приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос і закладів громадського харчування в аеропортах;
4) приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності;
5) приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах та суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім:

 • приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які торгують товарами на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв’язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин, без обмеження доступу відвідувачів до інших товарів, представлених в асортименті зазначених суб’єктів господарювання;
 • торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень;
 • провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв’язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, перукарень та салонів краси за попереднім записом;
 • виконання робіт із збирання і заготівлі відходів;
 • провадження діяльності з надання телекомунікаційних послуг. Приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність з надання телекомунікаційних послуг, здійснюється за попереднім записом;
  6) приймання відвідувачів закладів культури і проведення культурних масових заходів, крім роботи автоконцертів, автокінотеатрів, історико-культурних заповідників, суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом аудіовізуальних творів, зокрема здійснення кіно- та відеозйомки, за умови обмеження доступу до місця зйомки (знімального майданчика) сторонніх осіб та використання персоналом (крім акторів під час знімального процесу), залученим до виробництва аудіовізуального твору, засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно. Діяльність суб’єктів господарювання, пов’язана з виробництвом аудіовізуальних творів, не є масовим заходом;
  7) приймання у спортивних залах, фітнес-центрах, басейнах, відвідувачів, крім спортсменів національних збірних команд України та їх тренерів за умови дотримання відповідних санітарних і протиепідемічних заходів;
  8) проведення всіх масових (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших) заходів, крім офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом здоров’я учасників;
  9) робота закладів громадського харчування та місць для харчування в готелях з 11-ї години до 6-ї години наступної доби, крім надання послуг з харчування в готельному номері за замовленням клієнтів;
  10) діяльність непродовольчих ринків;
  11) діяльність суб’єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких:
 • не нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між клієнтами не менш як 1,5 метра;
 • не забезпечено працівників засобами індивідуального захисту, зокрема захисними масками або респіраторами, та не здійснюється належний контроль за їх використанням;
 • обслуговуються покупці без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема захисних масок або респіраторів, які закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, за винятком обслуговування за межами будівлі суб’єкта господарювання (через вікна видачі, тераси тощо);
 • не забезпечується централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни);
  12) відвідування закладів дошкільної освіти, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти освіти незалежно від форми власності. Навчальний процес у закладах загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти повинен бути організовано з використанням технологій дистанційного навчання.
  13) здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів на приміських тка міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не входять за межі території Івано-Франківської області (внутрішньо обласні маршрути), приміському залізничному сполученні, міському автомобільному та електротранспорті у міському сполученні, крім перевезення:
 • легковими автомобілями, кількість пасажирів, включаючи водія, в яких не більше 5 осіб без урахування осіб віком до 14 років;
 • службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ за умови забезпечення водіїв та пасажирів під час таких перевезень засобами індивідуального захисту в межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, про які поінформовано не менше, ніж за два дні органи Національної поліції області.
  14) діяльність закладів, що надають послуги з розміщення крім готелів, санаторно-курортних закладів, установ і закладів, які надають соціальні послуги, реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, а також стаціонарних відділень первинного та складного протезування протезно-ортопедичних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики.
  15) проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля, у тому числі проведення святкових заходів, банкетів, майстер-класів, публічних подій тощо.

Увага! Як в умовах карантину отримати допуск (посвідчення) на право здійснення робіт, пов’язаних з пестицидами та агрохімікатами?

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області продовжує проводити навчання з особами, робота яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів та торгівлею ними, з метою отримання допусків (посвідчень) на право здійснення даних робіт.
Нагадуємо: суб’єкти господарювання повинні допускати до вище зазначених робіт тільки тих осіб, які пройшли спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення і допуск, яке видається щороку (ст.18 Закону України «Про захист рослин», ст. 11 Закону України «Про пестициди та агрохімікати»).
Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами (проводиться спеціалістами управління фітосанітарної безпеки за спеціально затвердженою програмою), медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність в особи протипоказань за станом здоров’я (відповідно до постанови КМУ від 18 вересня 1995 р. № 746) та заява суб’єкта господарювання про проведення навчання.
На даний час можлива подача заяви та копії медичної книжки в електронному вигляді, проведення навчання – в онлайн-режимі.
Доводимо до відома усіх зацікавлених осіб: допуски та посвідчення видаються посадовими особами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за адресою:

 • 77442 Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Підлужжя, вул.Шевченка, 1, тел. 0342-78-76-67;
 • в районних, міських управліннях, відділах Головного управління Держпродспоживслужби в області.

Даний захід проводиться безкоштовно.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про захист рослин», підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише осіб, які пройшли згідно з цим Законом спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення і допуск. Невиконання вищезазначеного тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову відповідальність.


Увага! Повідомлення RASFF: у замороженому філе курячому, що експортувалось з Республіки Польща до України, виявили сальмонелу

До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF):

 • від 19.02.2021 р. № 2021.0214-fup 6 стосовно виявлення Salmonella enterica ser. Enteritidis (presence /25g) у замороженому філе курячому, що експортувалось з Республіки Польща (виробник: Spd Eko-Grill, Sololka) до країн-членів ЄС, після чого зазначену продукцію перероблено на м’ясо механічного обвалювання (відправник: Mitmar Sp. z o.o., Glowno) та надіслано до України (отримувач: ПП «Черагро», вул. Львівська, 32, м. Червоноград, Львівська область, 80100; ТОВ «Ексім Фуд», вул. Б. Хмельницького, 10, смт. Куликів, Жовківський район, Львівська область, 80362).
  Держпродспоживслужба Прикарпаття попереджає операторів ринку, які використовують у виробництві та/або здійснюють обіг вищезазначеної продукції, про необхідність вилучити її з виробництва та/або обігу, адже встановлено, що вона може спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”.
  Шановні споживачі! У разі виявлення даного харчового продукту в обігу, просимо негайно повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392, або звертайтесь до районних та міських управлінь, відділів Головного управління.

Довідково:
Сальмонельоз – це інфекційне захворювання тварин, птахів та людей, яке спричинюють бактерії роду Salmonella. Це зооноз із фекально-оральним механізмом передачі; характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму.


Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини
з питань протидії коронавірусу
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 15 до 21 лютого 2021 року здійснили 2336 моніторингових відвідувань. Виявлено 357 порушення (15,2%), складено 213 протоколів, надано 176 приписів і пропозицій, направлено 66 листів в органи місцевого самоврядування, 69 – в Національну поліцію.
Всього працювало 44 робочі групи.
Перевірки проводилися за участю представників 15 територіальних громад.
Зокрема перевірено:
заклади громадського харчування – 540: 72 порушення (13,3%), 47 протоколів, 42 приписи і пропозиції, 11 листів в органи місцевого самоврядування, 10листів в Національну поліцію;
заклади дошкільної освіти – 11: порушень не було;
заклади загальної середньої освіти – 8: 2 порушення (25%), 2 приписи;
об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 922: 162 порушення (17%), 108 протоколів, 69 приписів та пропозицій, 32 листи в органи місцевого самоврядування, 36 – в Національну поліцію;
об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 622: 90 порушень (14%), 46 протоколів, 44 приписи та пропозиції, 18 листів в органи місцевого самоврядування, 18 – в Національну поліцію;
агропродовольчі ринки – 44 перевірки: 12 порушень (27%), 12 протоколів, 11 приписів, 4 листи в органи місцевого самоврядування, 3 – в Національну поліцію;
інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 106: 11 порушень (10,3%), 6 протоколів, 5 приписів, 2 листи в органи місцевого самоврядування, 1 – в Національну поліцію.

Застерігаємо споживачів: на ринку виявлено небезпечну дитячу іграшку
Держпродспоживслужбою отримано інформацію щодо реалізації на території України небезпечної іграшки-конструктора «Неокуб», конструкція якої складена з однакових кулястих магнітів.
Сьогодні десяткам дітей та підлітків була надана медична допомога від шкоди, завданої організму в результаті свідомого чи не свідомого ковтання деталей (елементів) даної іграшки.
Держпродспоживслужбою встановлено ознаки невідповідності зазначеної іграшки вимогам пунктів 33 та 34 та пунктів 3 та 4 додатку 2 Технічного регламенту безпечності іграшок.
Враховуючи вище зазначене, працівники Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області будуть проводити позапланові перевірки характеристик іграшок-конструкторів, в складі яких є деталі, зокрема магнітні елементи, які призводять до ризиків ковтання, удушення складними елементами такої продукції, та вжиття заходів щодо вилучення таких іграшок з обігу.
Доводимо до відома суб’єктів господарювання ринку дитячої іграшки, що відповідно до п. 6 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» визначено як обов’язок, негайно повідомляти про продукцію, яка ними розповсюджена та яка на підставі отриманої ними інформації становить ризики для споживачів (користувачів) не сумісні із загальною вимогою щодо безпечної продукції, в тому числі про вжиті заходи із забезпечення безпечності такої продукції.
Повідомлення про продукцію, яка не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, регламентується ст. 10 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Увага! Повідомлення RASFF: у шоколадках з насінням кунжуту, що експортувалось з Іспанії до України, виявили оксид етилену
До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF):
від 17.02.2021 р. № 2021.0845 стосовно виявлення несанкціонованої речовини оксид етилену (0,35 mg/kg – ppm) у шоколадках з насінням кунжуту, що експортувалось з Іспанії (виробник: Chocolates Torras SA, Ella Del Terri; постачальник: Trades SA, Barcelona) до України (отримувач: ТОВ «Галичина Отп», вул. Княгині Ольги, 5 з, м. Львів, 79021).
Держпродспоживслужба Прикарпаття попереджає операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначеної продукції, про необхідність вилучити її з обігу, адже встановлено, що вона може спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”,
Шановні споживачі! У разі виявлення даного харчового продукту в обігу, просимо негайно повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392, або звертайтесь до районних та міських управлінь, відділів Головного управління.

На Прикарпатті будуть посилені карантинні обмеження
В Івано-Франківській області залишається напружена ситуація щодо захворюваності на респіраторну інфекцію COVID-19. За минулу добу зареєстровано 515 хворих. У більшості лікарень області максимально зайняті ліжка, розгорнутий мобільний госпіталь.
17 лютого 2021 року проведено засідання Регіональної комісії з питань ТЕБ та НС за участі головного державного санітарного лікаря, яка встановила додаткові обмеження щодо заборони прийому відвідувачів закладами громадського харчування, заборони проведення розважальних заходів, встановлення блок-постів на в’їзді до області з 22.02. до 28.02.2021 р.
Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України Постановою від 17 лютого 2021 р. № 104 затвердив встановлення в Україні адаптивного карантину до 30 квітня 2021 року.
Документом визначено чотири рівні епіднебезпеки: зелений, жовтий, помаранчевий та червоний та показники їх визначення.
На Прикарпатті встановлено «червоний рівень» епіднебезпеки.
За інформацією Офісу Президента, завтра планується проведення державної комісії ТЕБ та НС щодо вжиття ще низки заходів, які відповідають червоному рівню карантинних обмежень.
На виконання вказаних рішень Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області спільно з органами Національної поліції працюють в посиленому режимі, забезпечуючи моніторинговий контроль за діяльністю суб’єктів господарювання, а також надання роз’яснень та консультацій. Також посилено проведення роз’яснювальної роботи щодо введення Прикарпатті додаткових карантинних обмежувальних заходів.
Крім рейдових груп, що уже звично працюють в області, створено 4 робочі групи, які будуть контролювати діяльність об’єктів інфраструктури на гірськолижному курорті «Буковель».
Головним управлінням розроблено «Пам’ятку щодо дотримання карантинних обмежень».
Тож, звертаємо увагу на обмеження, які діють на територіях, де введено червоний рівень епіднебезпеки :
Перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот.
Приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на виніс.
Приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах, крім приймання відвідувачів у закладах, визначених в п.4. нижче.
Приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім:
4.1. приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які торгують товарами на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами гігієни та побутовою хімією, засобами зв’язку, друкованими засобами масової інформації, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин, без обмеження доступу відвідувачів до інших товарів, представлених в асортименті зазначених суб’єктів господарювання;
4.2. торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень;
4.3. провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв’язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, перукарень та салонів краси за попереднім записом;
4.4. виконання робіт із збирання і заготівлі відходів.
Приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності.
Приймання відвідувачів закладів культури і проведення культурних масових заходів, крім роботи автоконцертів, автокінотеатрів, історико-культурних заповідників, суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом аудіовізуальних творів.
Приймання у спортивних залах, фітнес-центрах, басейнах, відвідувачів.
Проведення всіх масових (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших) заходів, крім офіційних спортивних заходів;
Робота закладів громадського харчування та місць для харчування в готелях з 11-ї години до 6-ї години наступної доби, крім надання послуг з харчування в готельному номері за замовленням клієнтів.
Діяльність непродовольчих ринків.
Відвідування закладів освіти незалежно від форми власності її здобувачами, крім здобувачів закладів дошкільної освіти, спеціальних закладів освіти та учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти.

Інформація про проведені моніторингові заходи на підконтрольних об’єктах щодо дотримання карантинних вимог за 16 – 17 лютого 2021 року
На виконання окремого доручення голови Івано-Франківської ОДА Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області разом з представниками Національної поліції 16.02.-17.02.2021р. здійснено 1408 моніторингових відвідувань, виявлено 264 порушення (19%), складено 157 протоколів, винесено 92 приписи та пропозиції.
Зокрема перевірено:
закладів громадського харчування – 282, виявлено 42 порушення (15%), складено 25 протоколів, винесено 14 приписів;
об’єктів торгівлі продовольчими товарами – 550, виявлено 118 порушень (21%), складено 78 протоколів, винесено 42 приписи;
об’єктів торгівлі непродовольчими товарами – 378, виявлено 72 порушення (19%), складено 37 протоколів, винесено 24 приписи;
агропродовольчих ринків – 18 перевірок, виявлено 7 порушень (39%), складено 6 протоколів, винесено 3 приписи;
перукарні – 91, виявлено 14 порушень (15 %), складено 5 протоколів, винесено 7 приписів;
інші об’єкти (фітнес-центри, аптеки ) – 89, виявлено 11 порушень (12%), складено 6 протоколів, винесено 2 приписи.

Коронавірус не відступає. Держпродспоживслужба Івано-Франківщини нагадує основні протиепідемічні вимоги

Щоденна офіційна інформація МОЗу щодо епідемічної ситуації в країні свідчить, що на фоні зниження загальних показників захворюваності на COVID-19, в Івано-Франківській області спостерігається різке збільшення кількості випадків захворюваності та нові антирекорди щодо кількості хворих.
Зважаючи на такі обставини, 12 лютого в області проведено позачергове засідання Регіональної̈ комісії̈ з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
За підсумками засідання Головному управлінню Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області спільно з управлінням Національної поліції в області та Західним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було доручено забезпечити здійснення посиленого контролю за виконанням запроваджених обмежувальних протиепідемічних заходів.

Тож Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області нагадує громадянам та суб’єктам господарювання: сьогодні в Україні діють норми постанови КМУ від 09.12.2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Карантин триватиме щонайменше до 28 лютого 2021 року.

Вкотре закликаємо громадян та суб’єктів господарювання до прояву свідомості та самодисципліни!
Дотримуйтесь встановлених протиепідемічних правил та норм: носіть маски у громадських місцях, мийте з милом та дезінфікуйте руки, дотримуйтесь соціальної дистанції та уникайте масових скупчень людей.
Не ризикуйте ані своїм здоров’ям, ані здоров’ям ваших близьких.

Крім того, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківський області пропонує усім охочим (суб’єктам господарювання, представникам громадськості, ЗМІ та громадянам) долучитись до моніторингових відвідувань підконтрольних об’єктів, які щоденно (без вихідних) проводить Головне управління Держпродспоживслужби в області спільно з Національною поліцією.
Якщо вам потрібна консультація, роз’яснення, або ж ви стали свідком порушення протиепідемічних правил (на ринку, в магазині, аптеці, ресторані чи деінде) – звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в області за тел. 0342-511389, або до районних, міських управлінь, відділів (адреси та контактні телефони – за посиланням).

Нижче повторно подаємо детальну інформацію про обмежувальні протиепідемічні вимоги, які діють в державі з 25.01.2021 р.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ
перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно
проведення масових (культурних, у тому числі концертів, спортивних, соціальних, рекламних тощо) заходів за участю більш як 20 осібпроведення заходів за участю до 20 осіб (організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менш як 1,5 метра),
заходи, необхідні для:
забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
проведення кваліфікаційного іспиту на право на зайняття нотаріальною діяльністю;
тестування на знання законодавства у сфері державної реєстрації осіб, які мають намір виконувати функції державного реєстратора;
проведення офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів.
за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом здоров’я учасників
діяльність культових споруд та приміщень, облаштованих для молитовних потреб, які не забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів з розрахунку одна особа на 5 кв. метрів споруди чи приміщення; проведення релігійних заходів на відкритому повітрі, під час яких не забезпечено дотримання дистанції 1,5 метра між присутніми;діяльність культових споруд та приміщень, облаштованих для молитовних потреб, які забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів з розрахунку одна особа на 5 кв. метрів споруди чи приміщення;
проведення релігійних заходів на відкритому повітрі, під час яких забезпечено дотримання дистанції 1,5 метра між присутніми
приймання відвідувачів у кінотеатрах, інших закладах культури та приймання відвідувачів іншими суб’єктами діяльності у сфері культури з наповненістю кінозалів або залів понад 50 відсотків місцьприймання відвідувачів у кінотеатрах, інших закладах культури та приймання відвідувачів іншими суб’єктами діяльності у сфері культури з наповненістю кінозалів або залів до 50 відсотків місць (розміщення здійснюється з вільним місцем поруч, спереду та позаду) у кожному окремому кінозалі або залі).
приймання відвідувачів у музеях, на виставках, в галереях, в яких не забезпечено можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 10 кв. метрів приміщенняприймання відвідувачів у музеях, на виставках, в галереях, в яких забезпечено можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 10 кв. метрів приміщення
проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля, у тому числі проведення святкових заходів, банкетів, майстер-класів, публічних подій
робота після 23-ї та до 7-ї години, із забороною проведення розрахункових операцій після 22-ї години, суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо)діяльність з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос і діяльності після 23-ї години 31 грудня 2020 р. до 7-ї години 1 січня 2021 р.
розміщення відвідувачів у закладах громадського харчування на відстані меншій, ніж 2 метри між місцями для сидіння за сусідніми столиками та більш як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років)розміщення відвідувачів у закладах громадського харчування на відстані меншій, ніж 2 метри між місцями для сидіння за сусідніми столиками та не більш як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років), за умови, що відвідувачі заходять до закладу і пересуваються по ньому з вдягненими засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовленими самостійно (крім часу сидіння за столом для приймання їжі та/або напоїв)
діяльність суб’єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких:
не нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менш як 1,5 метра
не забезпечено працівників засобами індивідуального захисту, зокрема захисними масками або респіраторами, що закривають ніс та рот, та не здійснюється належний контроль за їх використанням
обслуговуються покупці без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно
не забезпечується централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни)
діяльність закладів, що надають послуги з розміщеннядіяльність готелів, санаторно-курортних закладів, установ і закладів, які надають соціальні послуги, реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, а також стаціонарних відділень первинного та складного протезування протезно-ортопедичних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики)
відвідування закладів освіти здобувачами освіти групами кількістю більш як 20 осібВідвідування закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти
відвідування закладів освіти здобувачами освіти у разі, коли на самоізоляції через контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 перебуває більш як 50 відсотків здобувачів освіти та персоналу закладу освіти
проведення в закладах освіти масових заходів (вистав, свят, концертів) за участю дітей з більш ніж однієї групи/класу та за присутності глядачів (відвідувачів)
діяльність спортивних залів, фітнес-центрів, які не забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 20 кв. метрів загальної площі приміщеннядіяльність спортивних залів, фітнес-центрів, які забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 20 кв. метрів загальної площі приміщення

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини
з питань протидії коронавірусу

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 08 до 14 лютого 2021 року здійснили 1227 моніторингових відвідувань. Виявлено 134 порушення (11%), складено 69 протоколів, винесено 96 приписів, направлено 29 листів в органи місцевого самоврядування, 37 – в Національну поліцію.
Всього працювало 29 робочих груп.
Перевірки проводилися за участю представників 16 територіальних громад.
Зокрема перевірено:
заклади громадського харчування – 306: 39 порушень (13%), 34 протоколи, 21 припис, 14 листів в органи місцевого самоврядування, 18 листів в Національну поліцію;
заклади дошкільної освіти – 15: 1 порушення (6 %), 1 протокол, 1 припис;
заклади загальної середньої освіти – 26: 6 порушень (23%), 6 приписів;
об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 426: 44 порушення (10%), 18 протоколів, 35 приписів та пропозицій, 7 листів в органи місцевого самоврядування, 8 – в Національну поліцію;
об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 251: 22 порушення (9%), 9 протоколів, 17 приписів, 4 листи в органи місцевого самоврядування, 5 – в Національну поліцію;
агропродовольчі ринки – 37 перевірок: 8 порушень (22%), 5 протоколів, 4 приписи, 2 листи в органи місцевого самоврядування, 3 – в Національну поліцію;
інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 166: 14 порушень (8%), 2 протоколи, 12 приписів, 2 листи в органи місцевого самоврядування, 3 – в Національну поліцію.


До уваги експортерів: як не втратити ринок деревини Туреччини
Головна умова для експорту рослинної продукції сьогодні – дотримання фітосанітарних вимог країни імпортера. Інакше країна-експортер може отримати нотифікації та вето на поставки своїх товарів. Фітосанітарні вимоги до рослинної продукції можуть запроваджуватись як окремими країнами, так і асоціаціями країн, наприклад, Європейським Союзом чи Євразійським Союзом.
Одним із важливих імпортерів деревини з України виступає Турецька Республіка. Однак, за останні кілька років обсяг експорту пиломатеріалів до цієї країни скоротився втричі.
Однією з причин цього є посилений контроль турецької сторони щодо проведених фітосанітарних заходів та дотримання фітосанітарних вимог експортерами.
Експорт хвойних порід деревини до Турецької Республіки здійснюється виключно за умови дотримання вимог статті 1.5 додатку 4 «Правил карантину рослин», затверджених Міністерством сільського господарства та лісництва Турецької Республіки.
Одним із основних пунктів даної статті є підтвердження того, що деревина походить з ділянок, вільних від регульованих шкідливих організмів Monochamus spp., Pissodes nemorensis, Pissodes strobi, Pissodes terminalis, Pissodes castaneus та Scolytus morawitzi.
Присвоєння ділянці статусу вільної від регульованих шкідливих організмів передбачене Наказом Мінагрополітики від 07.08.2012 р. № 487 «Про затвердження Порядку офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки».
За умови відсутності ділянок вільних від РШО, вся поверхня деревини включаючи серцевину, повинна бути піддана термічній обробці при досягненні температури серцевини деревини мінімум 56°С не менше 30 хвилин.
Маркування НТ, яке свідчить що вся деревина була піддана термічній обробці, наноситься на всю деревину чи упаковку згідно вимог Міжнародних стандартів з фітосанітарних заходів № 15.
У фітосанітарному сертифікаті обов’язково зазначається застосування термічної обробки та вписується додаткова декларація в 11 графі. Ще однією важливою умовою є відсутність кори на деревині та отворів діаметром більше 3 мм, спричинених Monochamus spp larvae.
Другою причиною скорочення обсягів експорту деревини є неготовність суб’єктів господарювання проводити термічну обробку деревини з причин відсутності сушильних камер, великою вартістю встановлення таких камер та устаткування, а також великих затрат на енергоносії.
Тож, для суб’єктів господарювання, які планують здійснювати експорт деревини хвойних порід, необхідно чітко дотримуватись фітосанітарних вимог Турецької Республіки.
Для подання заяви про встановлення та/або підтримання офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, та проведення всіх необхідних фітосанітарних процедур у весняно-літній період 2021 року – звертайтесь до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (Івано-Франківська область Тисменицький район с. Підлужжя вул. Шевченка, 1 тел. 0342-787667)

Як запобігти переохолодженню та обмороженню – поради спеціалістів Держпродспоживслужби
В найближчі дні в Україні та Івано-Франківській області очікується різке зниження температури повітря, хуртовина, пориви вітру 15-20 м/с.
За таких умов найбільше людина ризикує обморозити руки, ноги, ніс, щоки та вуха. Коли людина змерзає, активізуються захисні сили організму і кров потрапляє передусім до життєво важливих органів – серця та головного мозку.
Натомість у кінцівках кровообіг сповільнюється, судини звужуються і цим органам загрожує обмороження.
І саме у таку погоду найбільше загрожують вірусні інфекції. Тому насамперед треба подбати про теплий та зручний одяг і взуття. Одягайтеся за принципом: що більше светрів і штанів, то краще. Таким чином довше зможете зберігати тепло.
Обов’язково одягайте шапки і шарфи. Щоб запобігти переохолодженню кінцівок, одягайте на руки теплі рукавички, а на ноги – теплі шкарпетки. Якщо змерзнуть ноги, вважайте, що переохолодження не уникнути. Тож, якщо ви збираєтеся довго стояти на вулиці, радимо одягнути на ноги спочатку вовняні шкарпетки, а зверху – бавовняні. Вовна, подразнюючи рецептори стопи, посилює кровообіг у ступнях і зігріватиме їх. А бавовна зберігатиме це тепло. Взуття має бути теплим, але не тісним.

ЩОБ ЗАПОБІГТИ ОБМОРОЖЕННЮ
• Щоб захистити шкіру відкритих ділянок тіла від морозу, перед виходом на вулицю змащуйте її жирним кремом. Це захистить її від холоду та збереже тепло.
• Обов’язково змащуйте губи помадою або хоча б соняшниковою олією. Якщо немає змоги зайти у приміщення, постійно рухайтеся, але пильнуйте, щоб не промокло взуття.
• Час від часу розтирайте ноги знизу вгору, махайте руками, рухайтесь.
• Допоможуть зігрітися гарячі напої – чай з лимоном, молоко, але не кава.
• Перед тим як вийти на вулицю у холодну пору року, ніколи не пийте трав’яних настоїв. Деякі трави мають потогінну дію, тому на холоді ви швидко спітнієте і змерзнете.
• Не вживайте спиртного на морозі. Від цього судини спочатку розширюються, а потім різко звужуються і уповільнюють потрапляння крові до тих ділянок, які цього найбільше потребують – до ніг, рук, обличчя. Тоді чутливість шкіри знижується і людина ніби не відчуває холоду, але це найнебезпечніше.
• Не варто також курити на морозі. Нікотин звужує судини і людина ще більше мерзне.
• На морозі енергетичні затрати організму дуже великі, тому їжа має бути відповідною – калорійною і гарячою.
• Дітей до 1 року не можна виносити на мороз нижче 15°С або коли вологість повітря надто висока. Шкіра малюка значно чутливіша до холоду, ніж у дорослих.

ПЕРША НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА
Якщо шкіра рук, ніг чи обличчя червона, турбуватися нема про що. Якщо ж вона побіліла – це перший симптом обмороження.
У таких випадках треба діяти негайно. Ні в якому разі не можна розтирати шкіру снігом – його кристали травмують шкіру. До того ж сніг брудний і в мікротріщинки може потрапити інфекція. Зайдіть до теплого приміщення і обережно розітріть руки вовняним шаликом чи шапкою.
Руки треба розтирати від кінчиків пальців, поступово рухаючись вгору, а обличчя – м’якими коловими рухами. Якщо є можливість, після розтирання опустіть руку в теплу воду (15-17°С). Потроху до неї підливати теплу воду, доводячи температуру до 38-40°С.
Якщо обморожені частини тіла відразу опустити в гарячу воду, змертвіння тканин неминуче. Після такої ванни обгорніть обморожене місце теплим шаликом. Якщо шкіра залишається блідою та не реагує на механічні подразнення, зверніться до лікаря.


Готуємось до весни – перевіряємо схожість насіння
У сучасному сільськогосподарському виробництві високоякісний посівний матеріал має першочергове значення, оскільки майбутній урожай на 30 і більше відсотків залежить від його якості. Якість насіння є однією з основних умов одержання високих урожаїв сільськогосподарських культур.
На які показники варто перевірити посівний матеріал? Що таке посівні якості насіння? Роз’яснення дають спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини.
Посівні якості насіння – це сукупність показників, що характеризують придатність його до посіву (схожість, життєздатність, вологість, чистота, маса 1000 насінин, енергія проростання, доброякісність, зараженість хворобами і пошкодження шкідниками).
Схожість, без сумніву є найбільш важливим показником якості насіння. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин.
Схожість насіння – це показник, який вказує на кількість схожих насінин у % від загальної кількості насінин. Використовується для визначення норми висіву.
Енергія проростання насіння характеризує дружність появи нормальних проростків за термін встановлений для кожної культури. Чим вищі показники енергії проростання, тим вища ймовірність одночасної появи сходів.
Знаючи енергію проростання і схожість та визначивши масу 1000 насінин можна з високою точністю розрахувати норму висіву на гектар і не витратити зайвий посівний матеріал.
Має значення і перевірка на заселеність насіння шкідниками, які пошкоджують насіння, а продукти їх життєдіяльності спричиняють розвиток грибкових хвороб і пліснявіння. Володіючи повною інформацією про якість насіння, аграрій розуміє, який протруйник треба купити, чи потрібна передпосівна обробка стартовими мікродобривами та чи варто сіяти це насіння взагалі.
Види схожості насіння:
Лабораторна схожість визначається лише в лабораторних умовах. Зазвичай її показники дуже високі – 95-98%. Чому ж висіяне насіння ніколи не дає подібних результатів? Лабораторна схожість визначається в ідеальних умовах проростання і польова схожість матиме певні відхилення від лабораторної, адже не можливо створити ідеальні умови для проростання насіння у полі.
Для аграрія має значення польова схожість насіння, що залежить від посівних якостей насіння, вологості грунту, глибини загортання насіння. Визначається за кількістю сходів у реальних умовах.
Фактори, які впливають на схожість насіння, як їх уникнути.
Для збереження схожості, насіння слід зберігати в сухому прохолодному місці, захищеному від гризунів і шкідників.
Насіння з вологістю вище 12% швидко втрачає схожість незалежно від інших умов зберігання.
Деякі фуміганти можуть знизити схожість насіння.
При вологості зерна 12% і менше його можна зберігати в неопалюваних складах.
Насіння слід зберігати на піддонах, щоб не було контакту з підлогою та стінами, щоб мішки не поглинали вологу.
Температура 21°С і вище негативно впливає на схожість насіння, тоді як 0 С надає позитивний вплив.
Так, як насіння – це живий організм, то будь-яке механічне травмування знижує його життєздатність та схожість відповідно.
Якщо ви плануєте висівати залишки насіння з попередніх сезонів, пам’ятайте, що з роками насіння втрачає свою схожість.
Купуючи минулорічний посівний матеріал у виробника насіння або у офіційного дистриб’ютора, він обов’язково має надати вам документ, в якому вказано, що насіння пройшло пересертифікацію і його посівні якості відповідають стандарту.

Звертаємо увагу на те, що визначити лабораторну схожість насіння краще в спеціалізованих установах, оскільки визначення схожості в домашніх умовах не завжди дає реальний результат, що може призвести до незворотніх негативних наслідків в подальшому. Наприклад, маючи недостовірний показник схожості, можна невірно розрахувати норму висіву і, як результат, будемо мати відмінну від рекомендованої густоту стояння рослин, що в кінцевому результаті призведе до отримання нижчої врожайності.
Перевірити посівні якості насіння можна в ДУ «Івано-Франківська обласна фітосанітарна лабораторія», яка пройшла відповідну акредитацію (м. Івано-Франківськ вул. Горбачевського, 11, тел. 0342-506456)
Вартість повного дослідження проби насіння на посівні якості невисока (134 грн.), але отримані результати дозволяють заощадити десятки тисяч гривень у подальшому.


Звертаємо увагу споживачів та операторів ринку харчових продуктів, що при проведенні періодичного контролю в ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» у відібраному зразку риби «Тушка мінтая заморожена» ТМ «ВМ» (дата виготовлення 06.01.2021 р., від партії 266 кг, виробник ТОВ «Аквафрост» (Одеська обл., м. Чорноморськ, с. Бурлача Балка, вул. Центральна, буд. № 1Е) за результатами лабораторного дослідження виявлені неживі гельмінти та їхні личинки (експертний висновок № 000160 п/21 від 03.02.2021 р.).
Згідно Розпорядження Головного державного інспектора в Івано-Франківській області від 08.02.2021 р. № 01-05/47, тимчасово, терміном 10 робочих днів, оператору ринку харчових продуктів торговому центру № 27 ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» заборонено здійснювати обіг партії харчового продукту риба «Тушка мінтая заморожена» в кількості 252 кг, дата заморозки 06.01.2021 р., виробник ТОВ «Аквафрост».
Оператора ринку харчових продуктів ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» зобов’язано вчинити дії щодо вилучення з обігу вищезазначеної продукції.
Адміністрація торгового центру № 27 ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» проводить заходи щодо недопущення в обіг невідповідної продукції.

Держпродспоживслужба провела онлайн-нараду з питань державного ринкового нагляду
04 лютого 2021 року в Держпродспоживслужбі відбулась онлайн-нарада щодо здійснення заходів державного ринкового нагляду. В заході взяли участь спеціалісти відділу ринкового нагляду Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини.
Під час наради обговорено ряд важливих питань, серед яких: робота працівників відділу ринкового нагляду у Національній інформаційній системі державного ринкового нагляду; вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; відповідальність суб’єктів господарювання за невиконання обмежувальних (корегувальних) заходів .
НАГАДУЄМО усім зацікавленим особам:
з 26 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення тиску на бізнес з боку органів ринкового нагляду».
Головне у цих змінах:
під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності – обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті;
суб’єкти господарювання зобов’язані надавати на запит органів ринкового нагляду документацію, що дає змогу ідентифікувати:
– суб’єкта господарювання, який поставив їм продукцію;
– суб’єкта господарювання, якому вони поставили продукцію.
суб’єкти господарювання зобов’язані надавати документацію, протягом строку, встановленого відповідним технічним регламентом, а якщо такий строк технічним регламентом не встановлено – протягом десяти років після того, як їм було поставлено відповідну продукцію, та протягом десяти років після того, як вони поставили відповідну продукцію;
у разі, якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб’єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом строку проведення перевірки не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб’єкту господарювання цю продукцію;
суб’єкт господарювання надсилає у паперовій формі особисто, через уповноважену ним особу, поштою або в електронній формі – за допомогою засобів телекомунікацій повідомлення органу ринкового нагляду про вжиті заходи щодо усунення ризику для суспільних інтересів у строк, зазначений у рішенні органу ринкового нагляду про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів. До цього повідомлення суб’єкт господарювання додає документи або їх копії, що підтверджують усунення такого ризику;
суб’єкт господарювання несе відповідальність згідно статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

Огляд судової практики: випадки компенсації моральної шкоди

Заподіяння моральної шкоди та компенсація відповідних немайнових втрат може мати місце як в договірних, так і в деліктних правовідносинах (поза межами існуючих між потерпілим і завдавачем шкоди договірних чи інших правомірних зобов`язальних відносин).

Відповідно до ст. 611 ЦК України моральна шкода підлягає відшкодуванню у разі порушення зобов’язання, якщо таке відшкодування встановлено договором або законом.

Тобто законодавець указує на два випадки компенсації моральної шкоди – вони визначені умовами договору або випливають із положень законодавства (зокрема ст. 4 та 22 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Спори про відшкодування фізичній особі моральної шкоди розглядаються, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або випливає з її положень; у випадках, передбачених законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди; при порушенні зобов`язань, які підпадають під дію Закону України «Про захист прав споживачів» чи інших законів, що регулюють такі зобов`язання і передбачають відшкодування моральної шкоди.

Також, слід додатково виділити й те, що Верховний Суд встановив, що нарешті стало можливо отримати відшкодування моральної шкоди за несвоєчасне введення будинку в експлуатацію забудовником: “Висновки судів попередніх інстанцій про те, що Закон України «Про захист прав споживачів» не регулює правовідносини, що виникли між сторонами договору купівлі-продажу майнових прав щодо об’єкта нерухомого майна – житлове будівництво та про те, що вказаним договором не передбачено відшкодування моральної шкоди, а отже відсутні підстави для її відшкодування, є помилковими”.

Тому, моральна шкода споживачам за порушення цивільно правового договору компенсується незалежно чи зазначено про це у законі чи безпосередньо у договорі.

Таку думку висловили судді Першої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду у постанові від 07 жовтня 2020 року у справі № 755/3509/18.


Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини

з питань протидії  коронавірусу

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за період з 01.02. по 07.02.2021 р. (минулий тиждень) здійснили 1198 моніторингових відвідувань; виявлено 97 порушень (8%), складено 67 протоколів, винесено 52 приписи, направлено 12 листів в органи місцевого самоврядування, 19 – в Національну поліцію.

Було створено 10 додаткових робочих груп, всього працювали 29 робочих груп. Перевірки проводилися за участю представників 16 територіальних громад.

Зокрема перевірено:

– заклади громадського харчування – 320: 39 порушень (12%), 36 протоколів, 14 приписів, 11 листів в органи місцевого самоврядування, 16 листів – в Національну поліцію;

– заклади дошкільної освіти – 20: 1 порушення (5%), 1 припис;

– заклади загальної середньої освіти – 27: 1 порушення (4%), 1 припис, 1 лист направлено в органи місцевого самоврядування;

– гуртожитки закладів освіти – 1: порушень не виявлено;

– об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 446: 35 порушень (8%), 19 протоколів, 26 приписів та пропозицій,  1 лист направлено в органи місцевого самоврядування, 3 листи – в Національну поліцію;

– об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 215: 8 порушень (4%), 4 протоколи, 4 приписи;

– агропродовольчі ринки – 33 перевірки: 6 порушень (18%), 3 протоколи, 3 приписи;

– інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 136: 7 порушень (5%), 5 протоколів, 3 приписи.
ОГОЛОШЕННЯ

16 лютого 2021 року управлінням захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області буде проведено онлайн-семінар на тему: «Гарантійні зобов’язання виробника».

Основні питання, що будуть розглянуті в рамках семінару:

1. Основні гарантійні зобов’язання суб’єктів  господарювання.

2. Прийняття товару на гарантійний ремонт, належне оформлення супровідних документів.

3. Проведення гарантійного ремонту.

4. Що чекає споживача у 2022 році  при отриманні послуг з  гарантійного ремонту. Що нового чи суттєво відмінного передбачає Закон України «Про захист прав споживачів» у новій редакції .

Місце проведення:

Інтернет- платформа скайп.

Запрошуються:  представники сервісних центрів, суб’єкти господарської діяльності та уповноважені особи в закладах торгівлі, що відповідають за проведення гарантійного ремонту, відповідальні особи, що відповідають за роботу консультаційних центрів при міських/районних управліннях/відділах. 

Про визначені кандидатури (прізвище, ім’я, по батькові, посада, номер телефону, логін скайп) необхідно повідомити до 15 лютого 2021 року на електронну адресу: ifyzps@ukr.net.

Контактний телефон:   0954204822 (Любов Осудар)


В Солотвинській територіальній громаді спеціалісти Держпродспоживслужби провели семінар для відповідальних за харчування та медичних працівників шкіл
02 лютого 2021 року спеціалісти Богородчанського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області на базі Солотвинської ТГ провели семінар для шкільних медсестер та підприємців, які організовують харчування дітей в школах.
Під час заходу обговорили основні аспекти організації харчування за новим Санітарним регламентом та впровадження системи НАССР в шкільних їдальнях, вимоги до примірного меню, картотеки страв, переваги гарячого шкільного харчування та вплив карантинних обмежень на його організацію.
Нагадаємо, що у новому Санітарному регламенті, який набрав чинності з 1 січня 2021 року, змінено підходи до організації харчування. Зокрема, внесені зміни стосовно харчових продуктів, призначених для реалізації учням у якості буфетної продукції та встановлені групи харчових продуктів, які повинні бути у щоденному шкільному раціоні учнів, врегульовано питання організації харчування дітей з особливими потребами.
Фахівцями управління буде продовжена робота з питань інформування та роз’яснення нових вимог Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, а також забезпечено здійснення державного нагляду за дотриманням вимог даного регламенту в школах і контроль за усуненням виявлених порушень.


На Івано-Франківщині спеціалісти Держпродспоживслужби сприяли поверненню споживачу помилково оплачених коштів за послугу тимчасового розміщення в готелі на одному з курортів Прикарпаття
Згідно ст. 14 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об’єднання громадян, посадові особи зобов’язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Однак практика показує, що не всі підприємства дотримуються вимог цього закону.
Днями працівники управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області розглядали звернення щодо несвоєчасного повернення коштів за ненадану послугу з тимчасового розміщення в готелі.
Так, 02.11.2020 року під час оформлення платежу за послуги тимчасового розміщення одному із суб’єктів господарювання, споживачем при безготівковому розрахунку була допущена технічна помилка, в результаті якої кошти було списано з його рахунку, однак продавцю вони не надійшли.
Споживач виправив помилку і перевів кошти повторно, а на повернення попередньо оформленої суми подав заявку в той самий день.
Ці дії були узгоджені з адміністрацією закладу. За домовленістю кошти мали бути повернуті споживачу протягом десяти днів. Однак цього не сталось.
Два місяці споживач в різний спосіб звертався до суб’єкта господарювання: усно та на електронну пошту, – однак відповіді чи пояснень не отримав.
06.01.2021 р. споживач звернувся до управління захисту споживачів на електрону адресу з проханням вирішити дану ситуацію.
Спеціалісти управління провели попередній розгляд звернення, після чого кошти були повернуті споживачеві в повному обсязі.
Тож у разі порушення прав споживача у сфері торгівлі чи надання послуг, радимо звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (м. Івано-Франківськ, вул. Берегова, 24, 0342-511389), безпосередньо до управління захисту споживачів (Тисменицький район, с.Підлужжя, вул. Шевченка,1, 0342-559617), або до консультаційних центрів районних, міських управлінь, відділів за місцем вашого проживання.


Як проходить перезимівля озимини та багаторічних трав на полях Івано-Франківщини – інформація управління фітосанітарної безпеки
Озимі культури та багаторічні трави знаходяться у стані зимового спокою, їхня перезимівля відбувається задовільно.
«Великий мороз» – це оздоровлення природи, своєрідна фітосанітарна чистка полів щодо регулювання популяції комах і гризунів. Сніговий покрив захистив озимину від холоду.
Різке похолодання та значне зниження температури повітря були не сприятливими для життєдіяльності популяції мишоподібних гризунів, активного розвитку їх не відмічалося, чисельність не збільшилася.
За даними моніторингу, проведеного спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, встановлено, що в посівах озимих зернових культур та озимого ріпаку заселення мишоподібними гризунами становить 1-3 жилих колоній на гектар, в них 2-6 жилих нір на 15-65% обстежених площ.
Наразі незначне збільшення чисельності шкідника спостерігалось у посівах багаторічних трав, та неорних землях де не проводились захисні заходи. Так, на 85, максимально 100% обстежених площ обліковували 2-5, (Городенківський, Снятинський райони) жилих колоній на гектар, з 3-6 жилими норами в кожній.
В подальшому загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині, ймовірна в разі стійкого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжують розмноження. За установлення навіть нетривалого поліпшення умов життя, завдяки біологічній особливості до високої плодючості та спроможності до швидкої зміни фізіологічного стану, популяція гризунів поступово буде відновлювати свою чисельність.
Нагадуємо, якщо на 1 га посівів щільність мишоподібних гризунів досягає 3-5 і більше жилих колоній, то необхідно негайно приступити до їх знищення. Найефективнішим і найекономічнішим способом боротьби з гризунами є застосування родентицидів дозволених до використання на основі діючих речовин бродіфакум, бромадіолон, флокумафен, або з біопрепаратів Бактеронцид, Бактоцид, Родента БІО. Біопрепарат Бактеронцид-гель призначений для самостійного виготовлення зернових принад (гель – 1 л на 10 кг принади по 3-5 г в нору).
Взимку в разі низької ефективності зернових принад слід
використовувати аміачну воду (150-200 г у нору з наступним
притоптуванням), що обумовлює практично 100% смертність гризунів.
За результатами відбору монолітів озимих зернових культур для визначення життєздатності рослин та їх відрощування, в тому числі і за експрес-методами, що був проведений спеціалістами управління фітосанітарної безпеки (Галицький, Рогатинський, Снятинський райони) в кінці січня, встановлено: 93 відсотки рослин знаходяться в доброму стані, 7 відсотків в задовільному.
Рослини перебувають у фазах 3-й листок – кущення. Рослини озимих культур мають добру регенераційну здатність при їх відрощуванні. Відсоток живих рослин становить 100%.
Рослини озимого ріпаку – 89% знаходяться в доброму стані, 11% рослин ослаблені. Низькі температури повітря частково пошкодили надземну листкову масу ріпаку, проте точка росту залишилась живою.
В подальшому стан посівів озимих культур буде залежати від кліматичних умов, які будуть утримуватися на протязі зимового періоду.
В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових, ріпаку та багаторічних трав.


Одним з напрямків діяльності Держпродспоживслужби області є здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду за станом об’єктів водопостачання та якістю питної води, яка подається споживачам.
Адже вживання недоброякісної питної води негативно впливає на здоров’я людини. З водою можуть передаватися різноманітні інфекційні захворювання, яйця гельмінтів, збудники протозойних захворювань. Патогенні збудники можуть потрапляти у воду з різними нечистотами та відходами.
Тому безпека води в епідемічному плані є однією з головних вимог.
У 2020 році, на виконання Указу Президента України від 13.03.2020 р. № 87/2020 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року “Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2″», Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області було видано Доручення, яким зобов’язано районні, міські управління та відділи посилити державний санітарно-епідемічний нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах водопостачання та водовідведення населених пунктів.
В Івано-Франківській області наявні 39 централізованих водопроводів: 23 комунальні, 5 відомчих та 11 сільських.
У 2020 році Івано-Франківською регіональною державною лабораторією та міжрайонними лабораторіями Держпродспоживслужби в області відібрано:
1). 1047 проб питної води (централізоване водопостачання);
із них за мікробіологічними показниками – 531, нестандартних – 22;
за санітарно-хімічними показниками – 516, нестандартних – 24;
на вірусологічні показники – 28, відхилень немає;
2). 1905 проб питної води (децентралізоване водопостачання),
із них за мікробіологічними показниками – 995, нестандартних – 251;
за санітарно-хімічними показниками – 910, нестандартних –149;
на вірусологічні показники – 15, відхилень немає.
В дитячих навчальних закладах відібрано 1047 проб води за мікробіологічними показниками, виявлено 177 позитивних проб та 1039 – за санітарно-хімічними показниками, виявлено 120 нестандартних проб.
Найбільша кількість нестандартних проб питної води за фізико-хімічними показниками виявлено з нецентралізованих джерел водопостачання в закладах освіти Городенківського району, за мікробіологічними – в Тисменицькому, Тлумацькому, Надвірнянському районах.
У 2021 році робота з контрою за станом об’єктів водопостачання, в тому числі централізованими водопроводами, продовжується.
Так, головам територіальних громад направлено листи з рекомендаціями провести очистку та дезінфекцію громадських колодязів та провести дослідження води на відповідність ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
Питання якості питної води включено в план засідань районних комісії з питань ТЕБ та НС на березень 2021р. стосовно плану заходів щодо підготовки до можливої весняної повені, дощових паводків у 2021р. та стану забезпечення населення якісною та безпечною для здоров’я питною водою.
Дослідження взірців води питної з централізованих водопроводів на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» заплановано розпочати в ході здійснення планових, позапланових заходів державного нагляду на 2021р. в сфері дотримання вимог санітарного законодавства та безпечності харчових продуктів.

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за минулий тиждень (період з 25 до 31 січня 2021 р.) перевірили 1275 суб’єктів (об’єктів) господарювання.
Виявлено 97 (8%) правопорушень, складено 47 адміністративних протоколів, винесено 63 приписи, направлено 9 листів в органи місцевого самоврядування та 12 листів – в органи Національної поліції.
В тому числі:
заклади громадського харчування – 292: 22 порушення (8%), 16 протоколів, 12 приписів, 3 листи в органи місцевого самоврядування, 4 листи в Національну поліцію;
заклади дошкільної освіти – 25: порушень не виявлено;
заклади загальної середньої освіти – 25: 3 порушення (12%), 3 приписи та пропозиції, 1 лист в органи місцевого самоврядування;
об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 492: 33 порушення (7%), 17 протоколів, 22 приписи та пропозиції, 2 листи в органи місцевого самоврядування, 3 листи в Національну поліцію;
об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 244: 14 порушень (6%), 5 протоколів, 10 приписів, 2 листи в органи місцевого самоврядування, 3 листи в Національну поліцію;
агропродовольчі ринки – 42 перевірки: 9 порушень (21%), 5 протоколів, 4 приписи, 1 лист в органи місцевого самоврядування, 1 лист в Національну поліцію;
інші заклади (перукарні, салони краси, спортзали, фітнес-клуби) – 155: 16 порушень (10%), 4 протоколи, 12 приписів, 1 лист в Національну поліцію.

В Держпродспоживслужбі Прикарпаття в 2020 році розглянуто 493 звернення споживачів щодо порушення їхніх прав
Пріоритетом в роботі управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області завжди залишається розгляд звернень громадян.
Так, в 2020 році розглянуто 352 звернення громадян щодо порушення їхніх прав. Більшість звернень стосувалися непродовольчих товарів – 194 (55%) (в тому числі: 29% – електротовари, 8% – меблі та ПВХ конструкції, 4% – інші), та сфери послуг – 158 (45%).
Зусиллями працівників управління задоволено 115 вимог споживачів (42%). Надано роз’яснень – у 214 випадках (55%). В стадії розгляду – 10 звернень (3%).
Крім того, у консультаційних центрах районних, міських управлінь та відділів Головного управління прийнято 141 звернення мешканців регіонів, з яких 87 вирішено самостійно уповноваженими працівниками консультаційних центрів.
Всього споживачам за 2020 рік повернуто кошти в розмірі 913,0 тис. грн.
Також в результаті проведеної роботи виявлено:
– 49 фактів ненадання споживачам своєчасної та повної інформації про товар (ст.15 ЗУ «Про захист прав споживачів»),
– 36 фактів порушення умов договору між споживачами і виконавцями (ст. 10 ЗУ «Про захист прав споживачів») про виконання робіт, надання послуг тощо.
Нагадуємо споживачам – якщо ваші права порушені, звертайтесь :
– до Головного управління Держпродспоживаслужби в Івано-Франківській області за адресою: вул. Берегова,24, м. Івано-Франківськ, контактний телефон 0342-559617. Звернення можна відправити поштою або електронною поштою (e-mail: ifdergprod@vetif.gov.ua);
– до консультаційних центрів, що діють в районних, міських управліннях та відділах, за місцем вашого проживання (адреси та телефони за посиланням).

В 2020 році на Івано-Франківщині попереджено обрахування споживачів житлово-комунальних послуг на суму 9,11 млн. грн.
Сектором контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби протягом 2020 року було забезпечено державний нагляд за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін шляхом проведення планових та позапланових перевірок, розгляду звернень громадян, інформаційно-роз’яснювальної роботи.
Так, за порушення державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін та одержання необґрунтованої виручки до суб’єктів господарювання Івано-Франківщини минулого року застосовано адміністративно-господарські санкції (штраф) в сумі 37,4 тис. грн., до посадових осіб суб’єктів господарювання застосовано адміністративних стягнень на суму 5,35 тис. грн.
Станом на 31.12.2020 року суб’єктами господарювання у добровільному порядку сплачено до державного бюджету 17,4 тис. грн. штрафних санкцій, керівниками суб’єктів господарювання на виконання постанов про адміністративні правопорушення сплачено 5,35 тис. грн.
Спеціалістами сектору контролю за регульованими цінами було прийнято участь у роботі 2 комісій/робочих груп з розгляду розрахунків планових тарифів на житлово-комунальні послуги, створених міськими радами Івано-Франківської області.
За рекомендаціями Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області органом місцевого самоврядування прийнято рішення про встановлення тарифу на теплову енергію на 388,84 грн/Гкал. менше, аніж заявлено суб’єктом господарювання, що дало змогу заощадити необґрунтоване фінансування з бюджету 668 875 грн.
Завдяки роботі сектору контролю за регульованими цінами у 2020 році попереджено обрахування споживачів на суму 9,11 млн. грн., споживачам житлово-комунальних послуг Івано-Франківської області фактично повернуто 1,62 млн. грн, в тому числі:
споживачам послуг з централізованого опалення м. Коломия – 1,13 млн. грн.,
споживачам послуг з поводження з побутовими відходами м. Калуш – 494,5 тис. грн.

У випадку необґрунтованого збільшення роздрібних цін на соціально значущі товари, завищення цін на ліки та тарифів на комунальні послуги – звертайтесь до Держпродспоживслужби
До Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області протягом 2020 року надходили звернення громадян щодо підвищення у період поширення в Україні COVID-19 цін на продукти харчування та товари протиепідемічного призначення (антисептики, дезінфекційні засоби та засоби індивідуального захисту), лікарські засоби, а також щодо зростання тарифів на комунальні послуги.
Проте у своїх зверненнях громадяни не в повному обсязі надають інформацію, на підставі якої спеціалісти Головного управління мали б можливість вжити вичерпних заходів із запобігання можливих порушень вимог законодавства у сфері ціноутворення, та за необхідності – провести позапланові перевірки із зазначених питань.
Відповідно до статті 6-ї Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставою для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їх) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення.
Тобто у зверненні необхідно вказати:
– повне найменування та точну адресу суб’єкта господарювання, фактичне місце знаходження;
– організаційно-правову форму (ТОВ, ФОП, ПП тощо) суб’єкта господарювання;
– надати копії підтверджуючих документів (чеків, рахунків, квитанцій, договорів тощо).
У відповідності до законодавства у зверненні необхідно зазначити:
– прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина-заявника;
– суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги, підпис заявника із зазначенням дати.
У зв’язку із численними зверненнями, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області нагадує споживачам, що до переліку харчових продуктів, що мають істотну соціальну значущість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» входять: крупа гречана, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого сорту, макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого сорту), молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), хліб житньо-пшеничний, яйця курячі категорії С1, птиця (тушка куряча), вода мінеральна негазована, масло вершкове жирністю 72,5%, лікарські засоби, антисептики та дезінфекційні засоби, засоби індивідуального захисту, природний газ.
З метою запобігання порушенням Закону України «Про ціни і ціноутворення», Головне управління застерігає суб’єктів господарювання Івано-Франківської області утримуватись від необґрунтованого збільшення роздрібних цін на соціально значущі товари народного споживання, завищення цін на лікарські засоби та тарифів на комунальні послуги.
У разі виявлення населенням випадків суттєвого підвищення державних регульованих цін/тарифів просимо звертатись з відповідною підтверджуючою інформацією до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Берегова,24.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ
перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно
проведення масових (культурних, у тому числі концертів, спортивних, соціальних, рекламних тощо) заходів за участю більш як 20 осібпроведення заходів за участю до 20 осіб (організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менш як 1,5 метра),
заходи, необхідні для:
забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
проведення кваліфікаційного іспиту на право на зайняття нотаріальною діяльністю;
тестування на знання законодавства у сфері державної реєстрації осіб, які мають намір виконувати функції державного реєстратора;
проведення офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів.
за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом здоров’я учасників
діяльність культових споруд та приміщень, облаштованих для молитовних потреб, які не забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів з розрахунку одна особа на 5 кв. метрів споруди чи приміщення; проведення релігійних заходів на відкритому повітрі, під час яких не забезпечено дотримання дистанції 1,5 метра між присутніми;діяльність культових споруд та приміщень, облаштованих для молитовних потреб, які забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів з розрахунку одна особа на 5 кв. метрів споруди чи приміщення;
проведення релігійних заходів на відкритому повітрі, під час яких забезпечено дотримання дистанції 1,5 метра між присутніми
приймання відвідувачів у кінотеатрах, інших закладах культури та приймання відвідувачів іншими суб’єктами діяльності у сфері культури з наповненістю кінозалів або залів понад 50 відсотків місцьприймання відвідувачів у кінотеатрах, інших закладах культури та приймання відвідувачів іншими суб’єктами діяльності у сфері культури з наповненістю кінозалів або залів до 50 відсотків місць (розміщення здійснюється з вільним місцем поруч, спереду та позаду) у кожному окремому кінозалі або залі).
приймання відвідувачів у музеях, на виставках, в галереях, в яких не забезпечено можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 10 кв. метрів приміщенняприймання відвідувачів у музеях, на виставках, в галереях, в яких забезпечено можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 10 кв. метрів приміщення
проведення дискотек, робота розважальних закладів (нічних клубів), діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля, у тому числі проведення святкових заходів, банкетів, майстер-класів, публічних подій
робота після 23-ї та до 7-ї години, із забороною проведення розрахункових операцій після 22-ї години, суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо)діяльність з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос і діяльності після 23-ї години 31 грудня 2020 р. до 7-ї години 1 січня 2021 р.
розміщення відвідувачів у закладах громадського харчування на відстані меншій, ніж 2 метри між місцями для сидіння за сусідніми столиками та більш як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років)розміщення відвідувачів у закладах громадського харчування на відстані меншій, ніж 2 метри між місцями для сидіння за сусідніми столиками та не більш як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років), за умови, що відвідувачі заходять до закладу і пересуваються по ньому з вдягненими засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовленими самостійно (крім часу сидіння за столом для приймання їжі та/або напоїв)
діяльність суб’єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких:
не нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менш як 1,5 метра
не забезпечено працівників засобами індивідуального захисту, зокрема захисними масками або респіраторами, що закривають ніс та рот, та не здійснюється належний контроль за їх використанням
обслуговуються покупці без одягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно
не забезпечується централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни)
діяльність закладів, що надають послуги з розміщеннядіяльність готелів, санаторно-курортних закладів, установ і закладів, які надають соціальні послуги, реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, а також стаціонарних відділень первинного та складного протезування протезно-ортопедичних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики)
відвідування закладів освіти здобувачами освіти групами кількістю більш як 20 осібВідвідування закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти
відвідування закладів освіти здобувачами освіти у разі, коли на самоізоляції через контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 перебуває більш як 50 відсотків здобувачів освіти та персоналу закладу освіти
проведення в закладах освіти масових заходів (вистав, свят, концертів) за участю дітей з більш ніж однієї групи/класу та за присутності глядачів (відвідувачів)
діяльність спортивних залів, фітнес-центрів, які не забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 20 кв. метрів загальної площі приміщеннядіяльність спортивних залів, фітнес-центрів, які забезпечують можливість обмежити кількість відвідувачів у залі з розрахунку одна особа на 20 кв. метрів загальної площі приміщення

В 2020 році фітосанітарні інспектори Івано-Франківщини видали 8931 фітосанітарний сертифікат на експортні вантажі
Важливим напрямком роботи Головного управління Держпродспоживслужби Прикарпаття є охорона території України від занесення регульованих шкідливих організмів, а також запобігання їх проникненню у зони, вільні від таких організмів.
Тож протягом минулого року фітосанітарному контролю підлягали усі об’єкти регулювання, у тому числі ті, що переміщувались через державний кордон України та карантинні зони.
Всі операції, що були пов’язані з імпортом рослинної продукції, на 6 митних постах області проводились через інформаційну систему «Єдине вікно».
Так, при ввезенні з-за кордону в 2020 році оглянуто:
1454 т продовольчих, фуражних, технічних об’єктів регулювання,
638 м3 лісоматеріалів,
41358 шт. садивного матеріалу,
71020 шт. піддонів.
При ввезенні імпортних об’єктів регулювання було виявлено порушення фітосанітарних вимог України:
17 випадків – щодо ввезення дерев’яного пакувального матеріалу;
3 випадки – ввезення продукції без оригіналів фітосанітарного сертифікату.
Проведено знищення 92 одиниці піддонів, що не відповідали фітосанітарним вимогам України. Державам, які допустили порушення надіслано 20 нотифікаційних повідомлень.
На експорт з області в 2020 році оглянуто та відправлено:
39636 т продовольчих фуражних, технічних об’єктів регулювання,
269160 м3 лісоматеріалів,
169420 шт. піддонів,
6432 одиниць садивного матеріалу.
На експортні вантажі видано 8931 фітосанітарний сертифікат.
В межах України видано 104 карантинних сертифікатів на:
308 т продовольчих, фуражних та технічних матеріалів,
1386 м3 лісоматеріалів, 40650 одиниць ялинок новорічних,
375 шт. піддонів.
Крім того, в 2020 році проведено реєстрацію осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання. За результатами проведення обстежень до загальнодержавного реєстру включено 87 осіб.

Інформація Держпродспоживслужби Івано-Франківщини
з питань протидії коронавірусу
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за минулий тиждень (період з 18 до 24 січня 2021 р.) здійснили 1482 моніторингових відвідування.
Виявлено 77 порушень (5%), складено 60 протоколів, винесено 34 приписи, направлено 2 листи в органи місцевого самоврядування, 7 – в Національну поліцію.
В тому числі:
заклади громадського харчування – 339: 1 порушення (0,3%), 1 протокол, 1 лист в Національну поліцію;
заклади дошкільної освіти – 22: порушень не виявлено;
об’єкти торгівлі продовольчими товарами – 572: 60 порушень (10%), 48 протоколів, 26 приписів, 1 лист в органи місцевого самоврядування, 3 листи в Національну поліцію;
об’єкти торгівлі непродовольчими товарами – 343: 8 порушень (2%), 5 протоколів, 3 приписи, 1 лист в органи місцевого самоврядування, 3 листи в Національну поліцію;
агропродовольчі ринки – 40 перевірок: 4 порушення (10%), 4 протоколи, 2 приписи;
інші об’єкти (перукарні, стоматкабінети, дитячі кімнати, аптеки, фітнес-центри) – 166: 4 порушення (2%), 2 протоколи, 3 приписи.

З 16 січня набули чинності окремі норми Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»
Статтею 30 даного Закону передбачено, що мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова.
Зміни поширюються на підприємства, установи та організації всіх форм власності; фізичних осіб – підприємців; інших суб’єктів господарювання, що обслуговують споживачів; інтернет-магазини. Вони стосуються магазинів, супермаркетів, закладів харчування та розважальної діяльності, закладів, що надають освітні, соціальні послуги, здійснюють медичне обслуговування тощо.
Українською мовою має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо.
Інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися й іншими мовами і лише на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, прийнятною для обох сторін.
Відповідно до статті 15 закону України «Про захист прав споживачів», інформація споживачеві повинна надаватися, згідно із законодавством про мови. Важливо, що обсяг інформації державною мовою не може бути менший, ніж іншою.
До такої інформації належить:
назва товару;
дані про основні властивості товарів (робіт, послуг), а щодо харчових продуктів ‒ про склад (включаючи перелік використаної у процесі їхнього виготовлення сировини, в тому числі харчових домішок), номінальну кількість (масу, об’єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;
відомості про вміст шкідливих для здоров’я речовин порівняно з вимогами нормативно-правових актів та нормативних документів і протипоказання щодо застосування;
позначка про застосування генної інженерії під час виготовлення товарів;
дані про ціну (тариф), умови та правила придбання товарів (виконання робіт, надання послуг);
дата виготовлення;
відомості про умови зберігання;
гарантійні зобов’язання виробника (виконавця);
правила та умови ефективного і безпечного використання товарів (робіт, послуг);
термін придатності (термін служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
найменування та адреса виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування;
якщо товари (роботи, послуги) підлягають обов’язковій сертифікації, повинна надаватись інформація про їхню сертифікацію;
стосовно товарів (робіт, послуг), які за певних умов можуть бути небезпечними для життя, здоров’я споживача та його майна, інформація про такі товари (роботи, послуги) і можливі наслідки їхнього впливу.
Якщо ви вважаєте, що ваші права порушені, Головне управління Держпродспоживаслужби в Івано-Франківській області після письмового звернення вживатиме заходи щодо відстоювання ваших прав, визначених українським законодавством.
Щоб отримати додаткову інформацію, роз’яснення або подати заяву про порушені права, – звертайтесь до Головного управління Держпродспоживаслужби в Івано-Франківській області за адресою: вул. Берегова,24, м. Івано-Франківськ.
В заяві необхідно зазначити заклад, реквізити суб’єкта господарювання та його адресу. Заяву можна відправити поштою або електронною поштою.

Увага! Повідомлення RASFF: в неочищеному насінні кунжуту, що експортувалось з Індії через Нідерланди до країн-членів ЄС та до України, виявили оксид етилену
До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF):
від 19.01.2021 р. № 2020.4957-fup 3 стосовно виявлення несанкціонованої речовини оксид етилену (> 5 mg/kg – ppm) у неочищеному насінні кунжуту, що експортувалось з Індії (експортер: Talakshi Lalji & Co, Mumbai) через Нідерланди (імпортер: H.HC. Schobbers B.V., Venlo) до країн-членів ЄС та до України (отримувач: ТОВ «Райсіо Україна», вул. В. Хвойки 18/14, офіс 308, м. Київ, 04080, konstantin.morgulis@raisio.com).
Держпродспоживслужба Прикарпаття попереджає операторів ринку, які використовують у виробництві та/ або здійснюють обіг вищезазначеної продукції, про необхідність вилучити її з виробництва та /або обігу, адже встановлено, що вона може спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”.
Шановні споживачі! У разі виявлення даного харчового продукту в обігу, просимо негайно повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392, або звертайтесь до районних, міських управлінь, відділів Головного управління.

Звертаємо увагу операторів ринку харчових продуктів та споживачів: встановлено неточність факту
В опублікованій 15.01.2021 року на сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області статті під назвою: «Встановлено факти невідповідності виробництва та/або обігу харчових продуктів» подана недостовірна інформація по масмедійному проекту «СТОП ФАЛЬСИФІКАТ» про невідповідну продукцію ТДВ «Яготинський маслозавод» (07700, Київська область, м.Яготин, вул. Шевченка, 213).
Звертаємо увагу, що йде мова про продукцію, яку виробляє ТДВ «Золотоніський маслоробний комбінат» під торговою маркою «Яготинське».

Перелік препаратів по програмі «Доступні ліки» розширено
Міністерство охорони здоров’я   наказом від 06.01.2021 р. № 6 внесло зміни до Переліку лікарських засобів, вартість яких повністю або частково відшкодовується за Програмою “Доступні ліки”, додавши 3 нових препарати.
 
З огляду на значне поширення неінфекційних хвороб, серед яких перше місце посідають серцево-судинні захворювання, МОЗ розширює доступ пацієнтів до первинної та вторинної профілактики, а також лікування серцево-судинних захворювань. На державному рівні пацієнтам забезпечується відшкодування лікарських засобів за Програмою “Доступні ліки», і до наявних 25 позицій, внесених до переліку  додали ще 3 – “Варфарин” (антикоагулянт), “Ніфедипін” (антигіпертензивний препарат), “Ацетилсаліцилову кислоту” (антиагрегант)”.
Програма “Доступні ліки” реалізується згідно із затвердженим переліком лікарських засобів для лікування неінфекційних захворювань. В межах Програми передбачено реімбурсацію, механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів для пацієнтів, які страждають від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу.
В Реєстрі лікарських засобів наразі 264 позиції, які можуть видаватися відповідно до програми. Безплатно українці мають змогу отримати 85 лікарських засобів.
У  разі виникнення у споживачів сумнівів щодо законності підвищення цін суб’єктом господарювання на лікарські засоби, що беруть участь у програмі «Доступні ліки», вони можуть звертатися до  Головного управління Держпрожспоживслужби в Івано-Франківській  області  щодо захисту своїх законних прав за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Берегова, 24.
У зверненні необхідно вказати найменування суб’єкта господарювання, місцезнаходження закладу, найменування товару, а також надати копії підтверджуючих документів (чеків, рахунків тощо – за наявності).
Держпродспоживслужба перевірить зазначену інформацію та, у разі необхідності, здійснить позапланову перевірку суб’єкта господарювання на предмет дотримання вимог чинного законодавства.
 ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ
–        приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо) крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень, замовлень на винос та закладів громадського харчування в аеропортах;
–        приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах крім приймання відвідувачів у закладах, визначених у підпункті 4 цього пункту;
–        приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності
–        приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення крім: торгівлі виключно товарами, що належать до продуктів харчування, на торговельних площах, не менш як 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування; лікарськими засобами; виробами медичного призначення; засобами гігієни; засобами зв’язку; ветеринарними препаратами; кормами; насінням;  засобами захисту рослин.
           Торговельна діяльність іншими групами товарів може відбуватися лише із здійсненням адресної доставки замовлень; торгівлі пальним;  провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей; діяльності операторів поштового зв’язку; медичної практики;  ветеринарної практики; діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування); діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; перукарень та салонів краси за попереднім записом;
    –   приймання відвідувачів закладів культури і проведення культурних масових заходів  крім:  роботи історико-культурних заповідників;  суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом аудіовізуальних творів, зокрема здійснення кіно- та відеозйомки, за умови обмеження доступу до місця зйомки (знімального майданчика) сторонніх осіб та використання персоналом (крім акторів під час знімального процесу), залученим до виробництва аудіовізуального твору, засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно. Діяльність суб’єктів господарювання, пов’язана з виробництвом аудіовізуальних творів, не є масовим заходом
 приймання відвідувачів спортивних залів, фітнес-центрів, басейнів  крім відвідування спортсменами національних збірних команд України та їх тренерами за умови дотримання відповідних санітарних і протиепідемічних заходів
–        проведення всіх масових (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших) заходів Крім: організації гірськолижного дозвілля (без роботи закладів громадського харчування та продажу алкогольних напоїв); новорічних та різдвяних свят ялинки (без концертів та ярмарків, у тому числі продуктових); проведення офіційних спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, та матчів командних ігрових видів спорту професійних спортивних клубів без глядачів за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов’язкового щоденного контролю за станом здоров’я учасників); робота закладів громадського харчування та місць для харчування в готелях з 11-ї години до 6-ї години наступної доби, крім надання послуг з харчування в готельному номері за замовленням клієнтів;
–        діяльність непродовольчих ринків
–        відвідування закладів освіти незалежно від форми власності її здобувачами крім закладів дошкільної освіти та спеціальних закладів освіти
 
Наголошуємо громадянам: дотримуйтесь встановлених протиепідемічних норм та вимог!  Бережіть своє  здоров’я та здоров’я ваших близьких.

Кабмін вніс природний газ в перелік  товарів,  які мають істотну соціальну значущість,  затверджений   постановою від 22 квітня  2020 року №341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» 
Постановою від 18 січня 2021 року №25 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України» доповнено постанову Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» пунктом 41-1такого змісту:
Установити з 1 лютого 2021 р. на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 р., граничну ціну на природний газ за договорами постачання між побутовими споживачами та постачальниками, у тому числі постачальником «останньої надії», на рівні 6 гривень 99 копійок за 1 куб. метр (з урахуванням податку на додану вартість та плати за транспортування магістральними газопроводами до внутрішніх точок виходу з газотранспортної системи).»
Крім того, Нацкомісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики і компослуг (НКРЕКП) планує 19 січня схвалити рішення про зниження тарифів на розподіл газу для низки операторів газорозподільних мереж.
Так, для АТ «Івано-Франківськгаз» тариф на послуги розподілу природного газу планується затвердити в розмірі 1,79 грн. за 1 куб. м на місяць (без ПДВ) проти  1,91 грн. за 1 куб. м на місяць без ПДВ).

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області забезпечує спрощення зв’язку зі споживачами на місцевому рівні шляхом активної роботи консультаційних центрів на базі районних, міських управлінь та відділів. З моменту створення консультаційних центрів про ефективність даного проекту свідчать  результати роботи (дані за 2019-2020 р.р.):
– суб’єктами господарювання повернуто споживачам 913 тис. грн. за придбану ними продукцію неналежної якості або за невиконання умов договору про надання послуг (виконання робіт);
– в 462-х випадках упереджено порушення прав споживачів через проведення консультацій та роз’яснювальної роботи із суб’єктами господарювання;
– в 517-ти випадках проведено безпосередню роботу зі споживачами (надання консультацій та роз’яснень з питань захисту прав).
Сьогодні Держпродспоживслужба Івано-Франківщини шукає альтернативні методи вирішення споживчих спорів.  Тож в 2021 році на базі консультаційних центрів буде створено платформу їх позасудового вирішення.
Проект під назвою «платформа примирення» за своєю суттю – це організована зустріч суб’єкта господарювання та споживача з метою вирішення споживчого конфлікту.
Очікується, що подібна практика сприятиме підвищенню рівня довіри споживачів і позитивно впливатиме на розвиток бізнесу.
Вже невдовзі будуть розпочаті відповідні навчання спеціалістів консультаційних центрів.